İZSİAD Üyelerinden Türkiye’ye örnek proje

Foça’da Türkiye’nin en büyük ekolojik köyünü kuruyorlar

 

Swissotel Büyük Efes’te gerçekleştirilen proje tanıtımına BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı, EBSO Meclis Başkanı İbrahim Gökçüoğlu, Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy, GİFED Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, Geçmiş Dönem İzmir Milletvekilleri Mehmet Ali Susam, Alaattin Yüksel, Bedri Serter,EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer ile  EGİAD Başkan Yardımcıları Başak Çayır Canatan ve Yağmur Yarol, İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin, İZSİAD yönetimi ve üyeleri katıldı.Toplantıda söz alan İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, bu girişimin her ayrıntısı düşünülmüş özel bir proje olduğunu söyledi. Ortaya çıkan projeden büyük gurur duyduğunu söyleyen Küçükkurt, projenin tamamlanmasıyla Türkiye’nin en büyük ekolojik köyünü inşa etmiş olacaklarını söyledi.

 

Köyde iyi tarım uygulanacak, elektriği kendisi üretecek
Projenin yürütücü ekibinin başında olan İZSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Cengiz ise yaptığı konuşmada günlük koşuşturmalardan,  kentin keşmekeşinden uzaklaşabilecekleri, köy yaşamını ekoloji öncellikli konfor ile buluşturacakları bir köy yaratmak istediklerini söyledi.
 
Hayalini kurdukları köy yaşamının ayrıntılarından örnekler paylaşan Hüseyin Cengiz, “Bu ekolojik köyde iyi tarım yapılacak, her yapı elektriğini, çatısına kurulacak güneş panellerinden, kendileri üretecek, köy mülkiyetinde besi ve kümes hayvanları beslenecek, bunlardan alınan ürünler maliyetine köylülerle paylaşılacak” dedi.
 
510 dönümlük bir arazi üzerine kurulu 154 yapı ile Mid Phokaia Ekoköy’ün dünyanın en büyük ekolojik köylerinden biri olacağını söyleyen Cengiz,”Köy içinde köyün öz malı elektrikli araçlar kullanılacak, köy içinde karbon salınımı da minimum olacak” dedi.
 
3 yıl içinde tamamlanmasını hedefledikleri projede yolların açıldığını, 10 sera ve müştemelatının temelinin kazıldığını ve örnek sera ve müştemilat inşaatının sürdüğünü söyleyen Cengiz, “154 yapının 50’si İZSİAD üyeleri tarafından rezerve edilmiş durumda. En kısa sürede kalan 104 sera ve müştemelatın sahiplerinin de belirleneceğini düşünüyorum. Bu hızla gidersek üç değil iki yıl içinde Ekoköy’ü tamamlarız” diye konuştu.


 

Mimaride seralar ön planda

Projedeki yapılanın tasarımlarını yapan Epig Mimarlık Kurucusu aynı zamanda İZSİAD Başkan Yardımcısı Semiha Güneş de binaların mimarisi hakkında bilgiler paylaştı. Toplamda 310 metrekare kişiye özel alan içinde 260 metrekare sera alanı olduğunu, 50 metrekarelik bir müştemilat bulunduğunu söyleyen Güneş, “Ekolojik köyün ruhuna uygun, yeşili ve ekolojiyi öne çıkaran bir mimari ve anlayışla yapılarımızı tasarladık” dedi.

 

Tüm izinler alındı

İZSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Talak ise projenin yasal ve bürokratik işlemleri hakkında bilgi verdi. Projelerin çizildiğini ve tüm ruhsatların alındığını söyleyen Talak, “Yeni Foça’ya 5, Eski Foça’ya 17 km mesafedeki bu alandaki tüm yasal izinler alınmış ve inşaat başlamış durumdadır” diye konuştu.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163