İZTO İmar, Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Komisyonu’ndan Başkan Soyer’e Ziyaret

İZTO bünyesinde pek çok sektöre ilişkin komisyon kurduklarını ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İmar, Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Komisyonu, gündemi en yoğun komisyonlarımızdan biri. İnşaat sektörüyle ilgili görüşlerin paylaşılması ve sorunların gündeme getirilerek çözüm önerilerinin aktarılması açısından böyle bir ziyaretin gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyuyor, Sayın Başkan Soyer’e bizlere zaman ayırdığı için teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Ziyarette, İZTO İmar, Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Komisyonu üyelerinin İBB Başkanı Soyer’e aktardığı konular arasında; İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği yürürlük tarihinden önce hazırlanan projelerin ruhsat alamaması, kentsel dönüşümde uzlaşı sağlanması, şehrin önümüzdeki 40-50 yılının planlaması, tüm ilçe belediyelerin e-belediye sistemine geçmesi ile Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne hızlı entegrasyonun sağlanması yer aldı.

 

Bu konularla birlikte, 30 Ekim İzmir depreminin ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından hızlandırılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında İzmirli firmalar olarak her türlü desteği vereceklerini ifade eden Komisyon Üyeleri, sektörün, anlaşma sağlanan inşaatların yıkılmasından proje yapımına, inşaatların yapılmasından yapı kullanım sürecine kadar karşılaşılan sorunlarla ilgili çözüm önerilerini paylaştılar.

 

Ayrıca toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, e-ruhsat yazılım programlarını güncellediklerini ve bunun tüm ilçe belediyelerinde de uygulanacağının bilgisini aktardılar.

 

Komisyon Üyeleri, 3 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe giren İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği öncesinde yapılan inşaat sözleşmelerinin mevcut yönetmeliğin çeşitli maddelerine uyumu konusundaki sıkıntılarını ve çözüm önerilerini de dile getirdiler.

 

Ziyarette aktarılan sorunlar ve önerilere ilişkin hususların detaylandırılarak iletilmesini dileyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün paylaşılan konulara ilişkin çözümler üretmek adına elimizden gelen herşeyi yapacağız” dedi. İZTO İmar, Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Komisyonu tarafından hazırlanacak dosyanın kendilerine ulaşmasını müteakip ilgili paydaşların bir araya geldiği bir toplantı yapılmasını öneren Soyer, ayrıca, 1/25.000 planı ve toplantıda dile getirilen konularla ilgili  İzmir Ticaret Odası üyelerine yönelik bir toplantı yapabileceklerini ifade etti. İZTO Başkanı Özgener, “Her iki toplantının düzenlenmesinin çok faydalı olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Başkan Soyer’in, 10 yıllık süreçte İzmir’in planlamalarına ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdiği ziyarete; İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, İmar Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Komisyon Başkanı ve Meclis Üyesi Levent Bendeş, Komisyon Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyeleri Jülide Tutan Hergül ve Niyazi Gültekin, Meclis Üyeleri Adnan Bozbay, Ahmet Eren, Alaettin Epözdemir, Ayhan Sulak, Bekir Arduçlu ve Ziya Dağlıer, Disiplin Kurulu Üyesi Reşat Budak ile komite üyeleri katıldı. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163