KESK MYK: “Yasaklar haklı, meşru ve fiili mücadelemizi engelleyemeyecek”

KESK’in 15 Ekim’de Ankara’da yapacağı “İşimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz” mitingini Ankara Valiliği “güvenlik gerekçesiyle” yasakladı.

KESK, MYK olarak toplandığını ve kararın değerlendirildiğini, en kısa sürede açıklama yapılacağını duyurdu. Yapılan basın toplantısında darbe girişiminin toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamak için fırsata çevrildiği belirtilirken şöyle denildi:

Darbe girişimi gibi güvenlik gerekçesi de toplanma ve yürüyüş hakkını yasaklamada bir fırsata dönüştürülmüştür. Devlet güvenlik gerekçesiyle toplantı ve gösteri hakkını yasaklayamaz. Aksine devlet toplantı ve gösterilerin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Herhangi bir ihbar karşısında da güvenliği daha sıkı tutmak zorundadır. Ancak AKP özellikle son bir yıldır neredeyse her etkinliğimizi “güvenlik” gerekçesiyle yasaklamaktadır.

1f7d85b5-c240-4e18-b4f7-2664c296b37e

Güvenlik gerekçesinin bir inandırıcılığı, karşılığı ve gerçekliği bizim nezdimizde yoktur. Tek gerçeklik ortada bir AKP darbesi vardır ve temel hak ve özgürlüklerin kullanımı yasaklanmıştır” ifadelerinin yer aldığı açıklamada son olarak şöyle denildi:

Bedeli ne olursa olsun açığa almalara, ihraçlara karşı çıkmaya ve arkadaşlarımızın görevlerine dönmesi, OHAL’in kaldırılması, KHK’ların geri çekilmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim, parasız, ulaşılabilir, nitelikli ve anadilinde kamusal hizmet mücadelemizi daha da yükselteceğiz.

Yasaklar ne geçmişte, ne bugün ne de gelecekte haklı, meşru ve fiili mücadelemizi engelleyemeyecektir.

Yasağın ardından yarın yapılması planlanan mitingle ilgili program ise görüşmelerin ardından açıklanacak.

Sendika.Org/ Ankara 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×