Soma: Önce öl, sonra açlıktan öl!
 Resmi rakamlara göre 301 madencinin yaşamını yitirdiği Eynez Ocağı başta olmak üzere Atabacası ve Işıklar maden ocaklarında çalışan işçiler ocaklardaki kölelik düzenine dokunulmadan yeni katliamlar pahasına çalıştırılmak istendiler.

AKP-sermaye ve sendika bürokratlarının binlerce madenci ve aileleri üzerinde oynadığı oyun, katliamın ardından kapanan ocaklarda çalışan madencilere şirket ve devlet tarafından yapılan maaş ödemeleriyle başladı.

6 ay için Türkiye İş Kurumu İşsizlik Fonu’ndan ve Eynez Ocağı’nı işleten Soma Kömürleri AŞ adına her ay maaş ödenmesi yapıldı. Bu sürenin dolmasının ardından fatura bir kez daha işçilere çıkarıldı. Önce “öl” denilen işçiler şimdi ise açlıktan ölmeleri için kapı önüne konuldu. Katliamın ardından bu plan tutmayıp denetim eksiklikleri ile işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı ortaya çıkınca madencilere bu kez “açlıktan öl” dendi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Soma Kömürleri’nden kıyıma gerekçe
Yüzlerce madencinin kanını elinde taşıyan Soma Kömürleri AŞ ise, binlerce işçinin işine son vermesini şöyle savundu:

“Soma Kömür İşletmeleri A.Ş çalıştırmadığı işçilerin bedelini 6 ay ödemesine rağmen artık ödeyecek gücü kalmamıştır. Çalışma imkanı bulunmayan bu madenin işçilerinin sözleşmelerinin yasal olarak da devam ettirilme imkanı bulunmamaktadır. Dolayısıyla çalışmayan işçilerin is akitlerini feshetmek zaruriyeti çıkmıştır. Bu nedenle Eynez madeninde çalışmış olan işçilerden 2181 personelin iş akitleri 30 Kasım 2014 tarihi itibariyle feshedilmiş sayılacaktır. Bu madende kalan malzemenin tahliye edilmesi için 400 işçi bir süre daha çalışmaya devam edecektir.

Şirketimize bağlı diğer ocaklarda da işçi sayısında aynı nedenle kısmi bir azaltmaya gidilecek ve toplam işçi sayısı 2182’ye indirilecektir. İş akdi feshedilecek işçilerden 637’si merkez ocaktan, 13’ü Soma Kömür İşletmeleri A.Ş den olacaktır. Eynez madeninden ayrılan işçilerle birlikte iş akdi feshedilen işçi sayısı 2831’dir"

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Türkiye Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, işten çıkarmaları “sosyal bir facia” olarak nitelendirdi. Akçul, önerilerini sıraladığı açıklamasında bu öneriler doğrultusunda yürütülecek mücadeleye dair herhangi bir beyanda bulunmadı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×