Yatağan’da nöbet sürüyor!
Güncelleme 19.02 Yatağan'da direniş ateşleri yanıyor, nöbet devam ediyor. Muğla'nın farklı bölgelerinden emekçiler ve öğrenciler de Yatağan işçisiyle birlikte nöbette.

Güncelleme 18.40 Tekrar direniş ateşi yakan işçiler türkü söyleyerek direnişe devam ediyor. FKF'liler geceyi işçilerle birlikte geçirecek. FKF üyesi de olan direnişçi bir Yatağan işçisi şöyle konuştu:


Güncelleme 16.47 Tes-İş Yatağan Şube Yöneticisi Murat Özcan konuşma yapıyor
Güncelleme 16.35  Birleşik Haziran Hareketi Menteşe Meclisi, Muğla Fikir Kulüpleri Federasyonu ve KESK, Yatağan nöbet alanına ulaştı. 

Güncelleme 16.00 Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik nöbet alanındaki son durumu İleri’yle paylaştı. TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş)’dan “Üretimi durdurun” talimatı geldiğini bildiren Erçelik, “Uyarıya uyacak mısınız peki?” yönündeki sorumuza yanıtı "Hayır inadına devam ediyoruz çalışmaya” oldu.

Erçelik, hep birlikte beklemeye devam ettiklerini, işçilerin morallerinin de çok yüksek olduğunun altını çizdi. Ailelerinin de nöbet alanına gelmeye devam ettiğini belirten Erçelik “Gittikçe kemikleşiyoruz. Sendikalar ve siyasi partiler de geliyor" dedi.
Güncelleme 15:46 Nöbetteki işçilerin ısınması için kamyonlarla odun getirildi. Nöbet alanında odun sobaları kuruldu.


Güncelleme 12:21 İleri’ye konuşan santral işçilerinden Kemal Taş, alay komutanının sabah nöbet alanına gelerek, işçileri güvenlikle ilgili endişeleri olduğu ve kamu düzeni bozucu hareketlerden uzak durulması gerektiği yönünde uyardığını aktardı.

Üretime ara vermediklerini ve her zamanki gibi çalıştıklarını belirten Taş, şu çağrıda bulundu: “Tüm değerlerimizi, insanlığımız öğrendiğimiz bu iş yerinde, insanların kalbindeki adalet duygusuna sığınıyoruz. Çünkü böyle bir hareket halksız başarıya ulaşamaz.“


Muğla Yatağan santrali için yapılan özelleştirme ihalesini kazanan şirketin bu gece yarısından sonra santrali devralacağı haberi üzerine işçiler iş yerlerini terk etmeme kararı aldı. İş makinalarıyla iş yerlerinin önüne barikat kuran işçilere mesaide olmayan arkadaşlarından da destek geldi. Konuya ilişkin İleri’ye bilgi veren Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin bugün aldıkları duyum üzerine nöbeti başlattıklarını söylerken, Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik de "Bu mesele artık sadece Yatağan’ın değil tüm ülkemizin sorunu" dedi. Barikatlarda nöbette olan işçilerden ise ortak bir çağrı var: "Biz artık Ankara'nın değil, Türkiye'nin sesimizi duymasını istiyoruz. İşçiler birlik olursa Türkiye'de yer yerinden oynar." 

Bine yakın işçinin olduğu direnişi Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin İleri’yle şöyle paylaştı:

‘DÖNÜM NOKTASINDAYIZ’
 “Devir işleminin 7 Aralık’a kadar süresi var. Bugün aldığımız bir duyumla 1 Aralık itibariyle buraların devir sözleşmesinin imzalanması yönünde bir bilgi aldık. 7 Aralık’da son devir tarihiydi. Bizde bütün arkadaşlarımızı iş yerlerine, GELİ’nin önüne çağırdık. İşçilerle iş yerlerinin girişine barikatlarımızı kurduk. Şuandan itibaren iş yerimizi terk etmeme kararı aldık. Dönüm noktasındayız. Buradan ayrılmayacağız.”“TÜM İLERİCİLERİ BARİKATA ÇAĞIRIYORUZ”
Meşru müdafaa haklarını kullandıklarını belirten Girgin şöyle konuştu: "Buna ister işgal deyin, ister başka bir şey deyin. Bu meşr-u müdafaa hakkıdır. Bu hakkımızı kullanıyoruz. Ülkemizin malları satılıyor. Buradan şu çağrıyı yapıyoruz: Tüm ilericileri, emekçileri, yurtseverleri, aydınları, öğrencileri, gençleri barikata, buraya sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu barikat yıkılırsa özelleştirmeler çığ gibi gelir. Bu barikat basit bir eylem değildir. Buradaki mücadele kuru bir özelleştirme mücadelesi değil, AKP faşizmine karşı başkaldırıdır. Herkesi bu mücadeleye bu barikata sahip çıkmaya çağırıyoruz.

"TÜM ÜLKENİN SORUNU"
İleri'ye konuşan Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ise “Yaklaşık bine yakın kişi buradayız. Artık işyerlerimizi terk etmeyeceğiz. Arkadaşlarımız kararlı. Bu mesele artık sadece Yatağan’ın değil tüm ülkemizin sorunu” dedi.

“İŞÇİ BİRLİK OLURSA TÜRKİYE’DE YER YERİNDEN OYNAR”Nöbette olan işçilerden, 3 yıldır elektrik santralinde çalışan Onur Şaşı direnişteki son durumu İleri’ye anlattı. Şaşı, geçtiğimiz günlerde İleri’nin de haberleştirdiği iş bırakma eylemini de hatırlatarak bu nöbetin hakları olanı aramak için başlattıklarını belirtti. İşçilerin sermayeye karşı haklarını savunduğunu vurgulayan Şaşı şunları söyledi: “Şu an da biz iş yerimizin önünde barikat kurduk.  Burada yaklaşık bin kadar işçi var. Bekleyişimiz sürüyor. Şu an da ne şirket görevlilerinden ve kolluk kuvvelerinden kimse yok. Bu direnişin amacı ülkenin kar edilen kurumlarının gelecek nesillere bırakmak ve özelleştirme sermayesine peşkeş çekilmemesi için ve kendi haklarımızı korumak için yapıyoruz.”

"İŞÇİLER BİRLİK OLURSA YER YERİNDEN OYNAR"
Bir şeylerin değişmesi için Türk-İş’in adım atması gerektiğini belirten Şaşı “Ama bugün gelinen noktada işçinin haklarını korumak olan Türk İş hükümetle dirsek teması halindedir. Kar eden kamu kurumlarının satılmasına tepki göstermiyor” ifadelerini kullandı.

Şaşı kararlı olduklarını ifade ederek “Herkesi Yatağan’a çağırıyoruz. İşçiler birlik olursa Türkiye’de yer yerinden oynar” çağrısında bulundu.

"BİZİ ÖZEL ŞİRKETE MAL SATAR GİBİ VERDİLER"Santrale ait linyit işletmesinde (GELİ) kamyon şoförü olarak çalışan  27 yıllık işçi 47 yaşındaki Hekmet Turan da bir başka noktada iş makinalarıyla kapatılan giriş çıkışları kendi alanlarında da kamyonlarla kapattıklarını anlatarak şunları söyledi: “Kamyonlarla giriş çıkışları komple kapattık. Araba lastiklerini yaktık. Eylemimizi başlatmak için yaktık bu lastikleri. Hem ısınma hem de eylem ateşi. Aynı zamanda enerji santralinin önünü de tamamen kapadık. Orada ateşleri yaktık. Devlete karşı suç işlediğimizi zannetmiyoruz. Kendi haklarımızı kazanmak ve herkese duyurmak için bu nöbeti başlattık. Bizim işletmelerimizde benim gibi 3 senesi 6 ayı 1 senesi kalan işçiler var. Bizim kendi haklarımız olan, başka işletmelere verilmemiz gerekirken, bizi özel şirkete mal satar gibi verdiler. Tabir-i caizse durum aynen budur. Bize insan olmamızdan kaynaklı haklarımızı versinler, bunu istiyoruz. Bu kabul edilebilecek bir şey değildir. Haklarımız kabul edilene kadar bunu sürdüreceğiz. İstanbul, Adana, Ankara kaç yer dolaştık. Biz yürüyerek Ankara’ya geldik. Hükümete sesimizi duyurmak için, duymadılar. Artık hükümetin değil Türkiye’nin duymasını istiyoruz. Tek yürek tek bilek olmasını istiyoruz. Buraların satılmasını istemiyoruz.”
Meryem Yıldırım - İleri

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×