Bu Makale
192 Tekil
Görüntülendi.
ELLİ YILLIK MATEM

ELLİ YILLIK MATEM

 

1972 yılının altı Mayısı, Cumartesi sabaha karşı Ankara’nın bahar ayazında bir darağacının ucunda dondu yürekler. Belki de Türkiye’nin geleceğini etkileyecek üç genç adam boynuna asılı yaftalarıyla yitip gitti sonsuzluğa.

 

Yaftalarda şöyle yazıyordu;

“ Deniz Gezmiş-Yusuf Aslan-Hüseyin İnan.

Ankara 1 No’lu Askeri Mahkemesinin 9 Ekim 1971 tarih ve 971-13 Esas 971-23 karar sayılı hükmü ile T.C.K. 116-1 maddesi uyarınca ölüm cezasına mahkum edilmiştir”   

 

Biliyor musunuz? Bu çocukların başlarında hiç kavak yeli esmedi!

 

Aşık olmaya, sevmeye, gezmeye, tozmaya, giyime, kuşama hiç vakitleri ve paraları olmadı.

 

Üzerlerinde sadece sonraki yıllarda sözde devrimci güruh tarafından moda olacak yakası kürklü yeşil ucuz birer parkaları vardı.

 

Bugün haritada Ankara'nın yerini bile gösteremeyen umarsız, bencil, cahil gençliğe inat, sırtlamak istediler koca ülkenin yükünü.

 

Tek dertleri Türkiye'yi dışa bağımlı olmaktan kurtarmaktı, az kalsın başarıyorlardı da.

 

Milletin yetki verdiği yetersiz koca koca adamlar, ülkenin tek sorunu bu çocuklarmış gibi o koca ağızlarını açıp gülerek oyladılar çocukların kaderlerini! Ne kötü değil mi? İnsanın kaderinin kendinden daha bilgisiz ve yetersiz bir güruhun havaya kalkan ellerinde olması.

 

Bu çocukları insan ömrünün en güzel çağları olan yirmili yaşlarında astılar.

 

Başlarında kavak yeli esmesine izin vermediler. Ve o 5 Mayısı 6 Mayıs’a bağlayan gece, ülkeyi bu çocuklardan kurtardılar.  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163