MARLBORO İŞÇİLERİ DİRENİYOR !
 İzmir Torbalı'da yer alan Euroserve firmasında Gıda-İş Sendikasına üye olduğu için işten çıkartılan işçiler mücadeleyi sürdürüyor. İşten çıkartılan yaklaşık 250 işçi, direnişin 81’inci gününde sorunlarını dile getirmek için, firmanın İzmir ofisi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya; sendikalar, siyasi parti temsilcileri de destek verdi.

İşte basın açıklaması;

BASINA VE KAMUOYUNA

 

       Basın açıklamamıza katılarak destek veren tüm sendika ve demokratik kitle örgütlerinin başkan, yönetici ve üyelerini, siyasi partilerin değerli başkan, yönetici ve üyelerini ve sınıf kardeşlerimizi sendikamız Disk Gıda İş adına saygıyla selamlıyorum.

Arkadaşlar;

       Bugün ülkenin her yerinde milyonlarca işçi, emekçi asgari ücrete yani açlık ve yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadır. Aynı şekilde milyonlarca emekli asgari ücretin altında bir maaşla çocuklarının eline bakar duruma getirilmişlerdir. Enflasyon ve fahiş zamlar her geçen gün artmakta, hayat işçi ve emekçiler açısından dayanılmaz hale gelmiştir.  Ancak; bunun karşısında şirketler tarihi kar rekorları kırmaktadır.

      Bu koşullarda halkımızın, işçi ve emekçilerin örgütlenmek, sendikalaşmak ve bu zulüm düzeninin sona ermesi için mücadele etmekten başka bir şansı kalmamıştır. İşte Torbalı Philip Morris Fabrikası’nda çalışan işçi arkadaşlarımızın yaptığı tamda budur. En demokratik haklarını kullanmışlar sefalet ücreti olan asgari ücrete, zorunlu mesailere, ağır çalışma koşullarına ve taşeron uygulamasına karşı kadro talepleriyle mücadeleye girişmiş ve sendikamız Disk Gıda-İş’te örgütlenmişlerdir. Sadece burada Marlboro işçileri değil, aynı zamanda Torbalı Betonstar’ da, Eskişehir Atışkan Alçı’ da, Yasin Çakır Un Fabrikası’nda, İstanbul’da Koç Üniversitesi Hastanesi’nde, Balıkesir Balya’da Eczacıbaşı Esan Madencilik’ te, Kocaeli Gebze’de Pulver Kimya’ da işçi kardeşlerimizin başına gelen aynı şeydir.

      Burada bizler iki şeyi önemsiyoruz. Birincisi; bütün bu işyerlerinde işçiler sendikalaştıkları patronlar tarafından yasa ve hukuk tanımaksızın işten atılmışlardır. Siyasi iktidarsa bağlı olduğu sınıfa hizmet etmekte tüm bu yasa tanımazlıklara ve hukuksuzluğa göz yumarak açıkça patronlardan yani burjuvaziden yana saf tutmaktadır. Elbette burada bizim açımızdan şaşılacak bir durum yoktur.

      İkincisi ise; bütün bu hukuksuz işten atmalar karşısında öncelikle direnen sınıf kardeşlerimizle mücadelemizi birleştirmeliyiz. Ayrıca, bağlı bulunduğumuz DİSK başta olmak üzere, diğer bütün sendikalarda bulunan mücadeleci sınıf sendikacılığı anlayışına sahip tüm sendikalarımızın işten atmaların yasaklanması konusunda hak alma tutumuyla birleşik bir mücadelenin örgütlenmesi kaçınılmazdır ve hayati önemdedir. Burjuvazi, patronlar, işten atmalar, uzun mesai saatleri, baskı ve mobbing uygulamaları, karları ve her geçen gün işçi sınıfının emeğini daha fazla sömürme konusunda tam bir örgütlülük ve anlayış içinde hareket etmektedir. İşte tam da bu nedenle isçi sınıfının tüm bu nedenler karşısında birliği ve mücadelesi hayati önemdedir. Bunu önemsiyoruz.

      Torbalı Philip Morris’ te (Marlboro) arkadaşlarımız tam 81 gündür sendikal hakları için direnmektedir. Dün işçi arkadaşlarımızı haksız ve hukuksuz bir şekilde tazminatsız olarak işten atan patronlar bugün arkadaşlarımıza tazminatlarıyla birlikte ek ödeme de yaparak mücadeleden vazgeçirmeye , uzlaşmaya çağırmaktadırlar. Diğer taraftan, yıllardır işçileri asgari ücrete mahkum ederlerken bugün yeni işe aldıkları işçilere 7.000-8.000 lira teklif ediyorlar. İçeride çalışmaya devam eden arkadaşlarımıza 5’er bin lira sus payı veriyorlar.

      Arkadaşlar;

      Marlboro işçilerinin mücadelesi uluslararası alanda da sürmektedir. Dünya Sendikalar Konfederasyonu ITUC, Avrupa Sendikalar >Konfederasyonu ETUC Marlboro işçilerinin bu haklı direnişini gündemlerine almışlardır. Bir taraftan uluslararası imza kampanyası düzenlenirken, diğer taraftan Amerika’dan Kanada’ya, İsviçre’den Almanya’ya, Polonya’dan Yunanistan’a, İngiltere’den Kore’ye kadar birçok ülkede işçi kardeşlerimiz mücadelemize destek vermekte ve çeşitli eylemler yapmaktadırlar.

      Bilinmelidir ki; Marlboro işçileri davalarında haklıdırlar. Asgari ücretin sefalet ücreti olmaktan çıkarılıp, insanca yaşanabilecek bir ücrete yükseltilene kadar, işten atılan işçiler işe geri alınana kadar, ve sendikal örgütlenme haklarımız tanınana kadar mücadele etmekte kararlıyız.  Asla vazgeçmeyeceğiz.

Yaşasın Marlboro işçilerinin onurlu sendikal mücadelesi!

Yaşasın İşçilerin birliği!

Direne direne Kazanacağız.

 

DİSK Gıda-İş Sendikası

Ege Bölge Temsilciliği

HALKIZ BİZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163