MÜJDE ZAM GELMEYEN TEK ŞEY BULUNDU: EMEKLİ İKRAMİYESİ

Şeytana bile takkesini ters giydiren bir yöntemle TÜİK.

Kamu Emekçilerine

% 7.36 artış

İşçi ve Bağ-Kur Emeklilerine % 8.36 maaş artışı ile sefaleti dayatıyor.

Gerçekte yıllık enflasyonun %36.72

Ve Aralık ayı enflasyonunun %3.88 olduğu gerçeği çarşı pazar da kendisini bütün çıplaklığıyla hissettiriyor.Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 590 lira ve yoksulluk sınırı 8 bin 436 lira iken asgari ücretlilere yapılan zam ve TÜİK’in açıkladığı yalan enflasyon rakamlarıyla beraber emeklilere yapılan zam oranlarının emeklileri ölüm sınırına iteceği açıktır.

Bundan üç yıl önce seçim meydanlarında emekli ikramiyelerini vereceğini duyuran iktidar ramazan ve kurban bayramından on gün önce her emekliye 1000’er TL ikramiye verileceğini koca koca ağız dolusu laflarla ilan etmişti. Fakat o günden bu güne geçen üç yıllık süre zarfında gıda ürünlerine, akaryakıta, devletin harçlarına, doğalgaza, elektriğe, telefon, ÖTV ve KDV’ye kısacası tepeden tırnağa her şeye zam gelirken müjde diye verdikleri emekli ikramiyelerine üç yıldır ne altı aylık ne de yıllık enflasyon farkları zam olarak yansımamıştır.

·         Normal bir hesaba girdiğimizde 2018’de yıllık enflasyon rakamı  %20,30 iken ikramiyeye enflasyon rakamları uygulansaydı 1203TL olacaktı.

·         2019’da %11,84 olan enflasyon oranı ikramiyeye zam olarak eklenseydi 1345,4TL olacaktı.

·         Yine aynı şekilde 2020’deki %14,60 enflasyon rakamı da katıldığında bugün emekli ikramiyesi 1542TL olmalıydı.Fakat ekonomide uçuşa geçen ülkemiz ne yazık ki hep hakir gördüğü emeklileri gerçek enflasyonu da gizleyerek (TÜİK rakamlarıyla) müjde diye ilan edilen 1000TL ikramiyeden 542TL çıktığımızda alım gücü 458TL’ye inmiş durumdadır. Bir başka deyişle emekli ikramiyeleri %50’den fazla değer kaybetmiştir. Gelişen, büyüyen her ülkede olduğu gibi taşından toprağına tüm harçlarında emeği olan emekliler yine mağdur edilmiş, yoksulluk ve sefalet içinde yaşamaya mahkum edilmiştir. Seçim meydanlarında bol keseden atanlar liyakatsiz kişilere çoklu maaş ödeyenler emeklilerin halini anlamamakta direniyorlar. Zaten intibak yasasını çıkarmayarak yaşamlarına darbe vurulan emekliler son yılların en büyük yoksulluğunu katmerli bir şekilde yaşamaya mahkum ediliyor.

Emeklilerin çok büyük bölümü asgari ücretin altında ve hatta açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye devam edecektir. Daha geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan zamlarla en düşük emekli ücreti 1500 liraya yükseltileceği “müjdelenirken” gerçekte olan yaklaşık 3 milyon emeklinin ücretleri 1252 lira civarında kalmasıydı. Bu durum zamlı haliyle bile açlık sınırının altında kalan emekli ücretleriyle birlikte Türkiye’yi Avrupa ülkeleri arasında gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke konumuna getirmekteydi. Üstelik bu yıl ücretlere %100 bir zam yapılsa bile emeklilerin zamlı ücretleri açlık sınırında kalmaya devam edecektir. En düşük yüzde 20’lik dilimdeki 2,6 milyon emeklinin aylık 763 lira harcanabilir geliri olduğu göz önüne alındığında ise yapılması gereken zam %400 gibi bir orana tekabül etmektedir.Bir örnekte emekli maaşlarının hesaplanmasıyla ilgili yapmış oldukları değişiklikte bağlama oranlarındaki farklılıklar aşağıda tablodaki gibidir.

 

Yıllar

Oranlar

2000 öncesi

%70

2000-2008/10

%57

2008/10

%42.12

Bu tabloya göre hesaplama oranlarındaki değişiklikle emeklileri 876TL ile 1500TL arasında değişen maaşlarla yoksulluğun pençesinde yaşamaya itmektedir. Oysa bakanlar ülkemizden yoksulluğu kaldırdıklarını, bitirdiklerini(!) her fırsatta TV ve radyo kanallarında ifade etmektedir.

Emeklilerin ve emekli olacakların bir gerçeği de intibak yasası düzenlemesinin mecliste çeşitli dönemlerde gündeme gelmesine rağmen iktidar partilerinin meclis gündemine geldiğinde ret oyu vererek emeklilerin mağduriyetini devam ettirmesidir. İşte bu yaşananların gerçekliğiyle 10 milyon emekli adım adım çoklu yoksulluk programına itilmektedir. Diğer bir yanda ise EYT sorunu, emekli olmadan mezarda emekliliğe mahkum edilmektedir. Yani neresinden tutarsanız tutun emeklilerin sorunu dağ gibi büyümektedir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×