AKP yüksek yargıyı gizli ele geçirecek... Üçkağıda bak
HSYK, Yargıtay ve Danıştay üyelikleri için yapacağı aday olacakların adlarına sansür getirdi; adlara itiraz olanağını ortadan kaldırdı. 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Yargıtay’a 129 ve Danıştay’a ise 39 yeni üye atamasını da içeren yargı paketini onaylamasıyla parelel olarak, dün yüksek yargıya yapılacak üye seçimlerindeki usul kurallarını değiştirdi.
Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; buna ilişkin yönetmelik değişikliği söz konusu yargı paketinin yayımlandığı Resmi Gazete’nin dünkü mükerrer sayısında yayımlandı. “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”te yapıan değişiklik ile HSYK’nin Danıştay ve Yargıtay’a üye seçimlerinden önce aday listelerinin kurulun internet sitelerinden yayınlanması ve bu listeye itiraz süresi konulması şartı kaldırıldı. 
HSYK’nin, yasanın onaylanması ve yönetmeliğin değiştirilmesinin hemen ardından hafta sonu jet bir kararname ile yüksek yargıya toplam 167 üye ataması yapacağı konuşuluyor. Bu atamalarda Yargıda Birlik Platformu’nun söz sahibi olduğu, sosyal demokrat ve milliyetçilere de kadro verileceği dillendiriliyor.

BAKANA YENİ YETKİLER
Yönetmelikle Adalet Bakanı’nın yetkileri de artırıldı. Adalet Bakanı, HSYK Genel Kurulu’nun gündemini başkanvekilinin görüşünü almadan belirleyebilecek. Genel kurul ve dairelerdeki toplantılardaki konular ile kararlar basına sadece Adalet Bakanı’nca duyurulacak. Bakan, her yıl ocak ayında genel kurulun olağan toplantı günlerini tespit edecek. Ayrıca genel kurulun toplantı günlerini değiştirebilecek.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×