Atina'da Berkin ve Alexis yan yana! Kardeşimsin Alexis, kardeşimsin Berkin

 Geçen cumartesi düzenlenen gösteride, şehir merkezindeki Stadiu caddesinde Berkin ve Alexis’in fotoğraflarının yer aldığı bir pankart da asıldı. Ortasında “Katil devlettir” yazılı pankartta Berkin’in fotoğrafı altında “Kardeşimsin Alexis”, Alexis’in fotoğrafı altında da “Kardeşimsin Berkin” denildi. Berkin Elvan’ın cenazesinin olduğu günlerde de Atina sokakları Berkin Elvan sesleriyle çınlamıştı.

berkin

Atina’da 5 bin kişinin katıldığı gösteride çıkan olaylarda 12 polis yaralandı. 15 yaşındaki Berkin Elvan geçen yıl Gezi Olayları sırasında başına isabet eden gaz fişeği sonucu komaya girmiş, bu yıl 11 Mart’ta da hayatını kaybetmişti.

26997605

ALEXİS’İN AİLESİ BERKİN’İN ACISINI PAYLAŞMIŞTI

Atina’da 2008 15 yaşında iken polis kurşunuyla öldürülen Aleksis Grigoropulos’ın annesiTzina Aksarliyan, eşi Andreas Konstantinu aracılığıyla “Berkin Elvan’ın ailesinin acılarını paylaşıyoruz”demişti. Aleksis’in ölümünün ardından ülke çapında
günlerce süren protesto eylemleri yapılmış, öğrenciler dersleri boykot etmişti. Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve dönemin Başbakanı Kostas Karamanlis, adı sokağa verilen Aleksis’in ölümü nedeniyle ailesinden özür dilemişti. Devriye gezerken Aleksis’i vuran polis memuru Epaminondas Korkoneas da 2010’da “hiçbir hafifletici neden dikkate alınmadan” müebbet hapse mahkûm edilmişti. Hürriyet gazetesinden Yorgo Kırbaki’ye konuşan aile, “Berkin’in ailesinin acısını paylaşıyoruz. Çocuk tebessümü olan çok genç bir insan nedensiz, ani ve haksız bir şekilde hayatını kaybetti. Aileye sabır diliyoruz. Adaletin yerine gelmesi için suçluların örnek teşkil edecek şekilde cezalandırılmalarını bekliyoruz. Bir çocuk, ekmek almak için evinden çıkıyor ve bir daha dönmüyor. Türkiye’de devlet, Berkin’in ailesinden özür dilemeliydi” ifadelerini kullanmıştı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×