Aykut Erdoğdu'dan flaş yolsuzluk açıklaması
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, yolsuzlukları kamuoyuna duyurmada yeni bir yöntem uygulamaya başladı. Erdoğdu, medyanın yolsuzluk haberlerine yer vermemesi üzerine kendi hazırladığı videoları sosyal medyadan kamuoyuyla paylaşmaya başladı. Erdoğdu, ilk olarak doğalgazda yapılan yolsuzluğu anlattı.

Aynı zamanda CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanı olan Aykut Erdoğdu, hazırladığı ilk videoda yolsuzluklarını açıkladıkları kişi ve kurumların kendilerini susturmak için her yola başvurduklarını belirtti. Erdoğdu, hakkında 3 milyon TL’lik tazminat davası açıldığını belirtti.

Erdoğdu, “Ama siz hiç merak etmeyin. Bu baskıların beni ve arkadaşlarımı yıldırması mümkün değil. Bizim asıl derdimiz sizin adınıza ve sizin için yaptığımız mücadeleyi size duyuramamak. Merkez medya, ortaya çıkardığımız yolsuzluk ve suistimallere hemen hemen hiç yer vermiyor” diye konuştu.

Bu durum karşısında ortaya çıkardıkları yolsuzluklarla ilgili kısa videolar çekip sosyal medyadan duyurmaya karar verdiklerini anlatan Erdoğdu, böylece kendilerine uygulanan sansürü biraz olsun aşmaya çalışacaklarını ifade ederek, vatandaşları, bu videoları sosyal medyada paylaşarak mücadelelerine destek olmaya çağırdı.

“Eğer bu ülkede yolsuzlukları ortadan kaldırabilirsek, karanlık geleceğimizi aydınlığı dönüştürebiliriz. Eğer el ele verirsek memleketimizi soyanlara karşı güçlü bir mücadele cephesi oluşturabiliriz” diyen Erdoğdu’nun verdiği bilgiye göre merkez medyada yer verilmeyen yolsuzluklara ilişkin bilgi, belge ve açıklamaların halka ulaşması sağlayacak.

AYKUT ERDOĞDU’NUN YOLSUZLUĞA İLİŞKİN ANLATTIKLARI:
“Merhabalar. Bugün size  uluslararası doğalgaz anlaşması ile nasıl soyulduğunuzu anlatmaya çalışacağım. Ama konu çok teknik bir konu olduğu için de önce sektör hakkında bilgi vermem gerekiyor. Arkadaşlar şimdi düşünün Rusya var, İran var, Azerbaycan var ve bunların doğalgaz rezervleri var. Bizim tip ülkelerinde doğalgaza ihtiyacı var. Hatta bizim batımızda Avrupa ülkelerin de doğalgaza ihtiyaç var. Şimdi Rusya'dan Türkiye'ye gazın gelebilmesi için ne olması gerekiyor? Binlerce kilometrelik doğalgaz hatlarının döşenmesi gerekiyor. Bu ne demek? İlgili ülkeler için milyarlarca dolar yatırım yapmak gerek. E tabi ülkeler bu yatırımı yapmadan önce de uzun vadeli doğalgaz anlaşmaları yapmak istiyorlar ki bu yatırımlara katlanabilsinler. Bu amaçla da 20-25 yıllık doğalgaz anlaşmaları yapılıyor. Doğalgaz anlaşmalarında iki tane belirleyici madde var. Bunlardan bir tanesi fiyat diğeri miktar. Yani diyelim 25 yıllık bir doğalgaz anlaşması yapıyorsanız her yıl fiyatın nasıl belirleneceğini anlaşmada belirlenmesi lazım. Bir de her yıl ne kadar gaz alınacağını da anlaşmaya yazılması lazım. İşte vurgun da bu iki nokta da yapılıyor.

“TÜRKİYE GAZI ALMASA DAHİ HER YIL MİLYARLARCA DOLARI ÖDEYECEK”
Bugün size bu videoda miktar üzerinden doğalgaz alım miktarı üzerinden nasıl vurgun yapıldığını anlatacağım. Şimdi düşünün mesela Rusya ile Türkiye bir anlaşma yaptı ve bu anlaşmaya göre de 20 milyar metreküp örnek olarak veriyorum Türkiye gaz almaya vaat etti. İşte anlaşma diyor ki her yıl bu 20 milyar metre küpü alsan da almasan da ben senden 20 milyar küpün parasını alırım. Şimdi bu durumda ne yapılması gerekiyor? Dürüst, onurlu, namuslu, temiz kamu yöneticilerinin Türkiye'de 20 yıl boyunca 25 yıl boyunca ne kadar gaza ihtiyaç duyulacağını doğru planlaması gerekiyor. Ama ne yapıldı? Türkiye'nin alamayacağı doğalgaz miktarlarına alım taahhütü verildi. Bu ne demek? Türkiye gazı almasa dahi her yıl milyarlarca doları ödeyecek hükmüne girecek demek. Ne oldu? İşte şu görmüş olduğunuz elimde Sayıştay raporları. Bunlar BOTAŞ ile ilgili düzenlenmiş Sayıştay raporları bu raporları da bunlar açık olarak yazdı. Türkiye alamadığı gaza milyarlarca dolar para ödedi. Peki bu iş nasıl oldu onu anlatayım size.

“NE YAZIK Kİ BU DOĞALGAZ DEPOLAMA TESİSLERİ YAPIM İHALESİNE AKP'LİLER FESAT KARIŞTIRDILAR”
Şimdi hepiniz bilirsiniz. Yazın doğalgaza çok ihtiyaç yoktur tüketimi azdır. Ama kışın çok fazla ihtiyaç vardır. O zaman ne yapılası gerekiyor? Yazın doğalgazın bizim ülkemize depolanması kışın talebin çok olduğu zamanlarda da bu depolardan kullanılması gerekiyor. İşte bu amaçta Allah vergisi Tuz Gölü'nün altında mağaralar var ve bu mağaralara doğalgaz depolanabiliyor. Bu amaçla Türkiye Cumhuriyeti gitti 300 milyon dolar Dünya Bankası'ndan kredi aldı. Kendisi de üzerine kaynak koyacaktı ve Tuz Gölü'nün altına doğalgaz depolama tesisleri yapacaktık. Ama ne yazık ki bu doğalgaz depolama tesisleri yapım ihalesine AKP'liler fesat karıştırdılar. Hatta mahkeme tutanaklarına şöyle yansıdı, kendine Tuz Gölü Çetesi diyorlarmış ve bu Tuz Gölü Çetesi yüzünden ihaleleri fesat karıştırıldığı için Tuz Gölü depolama tesislerini yapamadık. Bunu kendim söylemiyorum. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yargılandılar dava açıldı ve bu Tuz Gölü Çetesi ve diğer yolsuzluklarla birlikte hüküm giydiler. E Tuz Gölü Depolama Tesisleri yapılamayınca ne oldu ? 300 milyon dolar krediyi biz olduğu gibi Dünya Bankası'na iade ettik. İade ettik ama 10 milyon dolar da hiç kullanmadığımız paraya faiz, masraf, komisyon gibi ücretler ödedik. Ama bundan daha ötesi gazı depolayamadığımız için yazın az kullanırken kışın çok ihtiyaç varken gaz açığımız ortaya çıktı ve biz gazı dengeli kullanamadık. Bunla sınırlı mı kaldı hayır sınırlı kalmadı. Şimdi ne dedik? Doğal gazı miktarı kadar alamazsanız parasını ödüyoruz. E zaten biz miktarı kadar alamıyoruz doğalgazı birde hükümet tuttu üzerine LNG yani doğalgaz yerine kullanılabilecek sıvılaştırılmış doğalgazın ithalatına serbestlik getirdi. E şimdi bir yandan şirketler LNG ithal ediyorlar diğer yandan da BOTAŞ satmaya çalışıyor. Ne oldu? BOTAŞ'ın pazarı düştü. Zaten alamadığımız gazın parasını ödüyoruz doğalgazı pazarlayamıyor BOTAŞ, e bu sefer bu durum daha da fazla arttı. Yani alamadığımız gazın parasını ödeme durumumuz daha da fazla arttı. E bunla da kalmadı.

“301 MADENCİYİ ÖLDÜREN SOMA ŞİRKETİ GİBİ KÖMÜR ŞİRKETLERİNE YAKLAŞIK 3 MİLYAR DOLAR PARA ÖDEDİ FAKİRE KÖMÜR DAĞITACAĞIM DİYE”

Şimdi AKP ne yapıyor arkadaşlar? Fakire kömür dağıtıyor. Fakire ücretsiz kömür dağıtıyor ama hazine bunun için şirketlere para ödüyor. Hatta kime ödüyor? İşte Soma'da 301 madenciyi öldüren Soma şirketi gibi kömür şirketlerine yaklaşık 3 milyar dolar para ödedi fakire kömür dağıtacağım diye. Şimdi öbür tarafta ne var ? Biz alamadığımız doğalgazın parasını ödüyoruz milyarca dolar. İran'a ödüyoruz, Rusya'ya ödüyoruz, Azerbaycan'a ödüyoruz. E peki bu durumda namuslu kamu yöneticisi ne yapması lazım? Ya arkadaş zaten ben bu gazı alamıyorum fiyatları yüksek diye de benim halkım kullanamıyor e kömür dağıtacağıma doğalgaz dağıtayım demesi gerekiyor değil mi ? Ama bunu yapmadılar. Niye yapmadılar biliyor musunuz? Çünkü bir yandan bu doğalgaza ödenemeyen paralar üzerinden büyük bir vurgun düzeni var. Diğer taraftan başka bir video da anlatacağım size kömür ihaleleri üzerinden büyük bir vurgun düzeni var ve Türkiye büyük bir vurgun cenderesi içerisine girdi. Bir taraftan kömür üzerinden vurgun yapıyorlar, diğer taraftan alamadığımız doğalgaza milyarlarca dolar ödüyoruz ve Türkiye soyuluyor.

“DOĞALGAZ ÜZERİNDEN SOYULUYORSUNUZ, BU YÜZDEN SİZİN FATURALARINIZ OLMASI GEREKENİN İKİ KATI OLARAK SİZE YANSIYOR”
Siz doğalgaz üzerinden soyuluyorsunuz. Bu yüzden sizin faturalarınız olması gerekenin iki katı olarak size yansıyor. E hükümette çıkmış diyor ki Putin buraya geldi, doğalgaza yüzde 6 indirim yaptırdık. Ya zaten siz alamadığınız doğalgazın yüzde yüzünü ödüyorsunuz arkadaşım. Siz bunu durdursanız siz bu ülke milyarlarca dolay kaynak kazanmış olacak. Bu video da size doğalgaz miktarı üzerinden nasıl soyulduğunuzu anlattım. Bir sonraki video da fiyat üzerinden nasıl soyulduğumuzu anlatacağım ama bu soygun düzeni sonsuza kadar sürmez merak etmeyin. Bunu çözmek namuslu yöneticiler için son derece kolay. Biz bunları çözeceğiz. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”
Kaynak : odatv.com

Erdoğdu'nun sosyal medyadaki o konuşması:

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×