AYM Talana ortak oldu! Kaçak Saray kararı
AYM, meslek odaları ile Ankara Barosu’nun arasında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü ve kişilerin yaptığı bireysel başvurularını inceledi ve reddetti.

YETKİSİZLİK NEDENİYLE REDDETTİ
Anayasa Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili bireysel başvuruları, kişi yönünden yetkisizlik nedeniyle reddetti.

Başvuruları birleştirerek görüşen Yüksek Mahkeme İkinci Bölümü, dosyanın esasını incelemeden, kişi yönünden yetkisizlik nedeniyle başvuruları reddetti.

 AİHM YOLU GÖRÜNDÜ
Atatürk Orman Çiftliği’nin “talanı ve Kaçak Sarayda” 5.idare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen inşaatın devam etmesi Anayasa Mahkemesi’ne taşınırken, Anayasa Mahkemesi’nden başvuruya “kabul edilemezlik” kararı geldiği bildirildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi “AİHM’e gidiyoruz” açıklaması yaptı.

Atatürk Orman Çiftliği’nin “talanı” ve Cumhurbaşkanlığı Sarayında 5.idare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen inşaatın devam etmesi süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı.

“ARTIK TUZ KOKMUŞTUR AİHM’E GİDİYORUZ”
Konuya ilişkin açıklama yapan, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Hukuk ihlali ortada karar siyasi, bu hukuksuzluğa en üst mahkeme de ortak oldu. Artık tuz kokmuştur AİHM’e gidiyoruz” dedi.

Candan şöyle devam etti: “Anayasa Mahkemesine yaptığımız başvurunun ne aşamada olduğunu öğrenmek için Anayasa Mahkemesi sekreteri ile yaptığımız görüşme sonucunda bölümler baş raportörlüğünün dün yaptığı değerlendirme sonucunda,  Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan kaçak saray ve benzeri işlemlerde mahkeme kararlarının uygulanmamasına ilişkin yaptığımız başvuruya esastan red kararı verildiğini öğrendik. Birinci incelemeyi, ikinci incelemeyi geçen başvurumuz esas aşamasında hukuka değil siyasete takılmış. İşin esası belli, karar siyasi. Ortada mahkeme kararı var, en üst mahkemede bu hukuksuzluğa ortak olmuş durumda. Kararın gerekçelerini, oybirliği ve oy çokluğu ile mi alındığı, bize tebligat yapılınca öğreneceğiz. Artık tuz kokmuştur. Atatürk Orman Çiftliği mücadelesini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacağız. Bu hukuksuzluğa ortak olanlar, kendi sınırlarımızda yargılanamasalar da, evrensel hukuk ilkelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle, uluslararası mahkemelerde yargılanmaları için gerekirse fizana kadar taşırız. Hukuk ihlali ortada karar siyasi, bu hukuksuzluğa en üst mahkemede  ortak oldu. Artık tuz kokmuştur AİHM’e gidiyoruz.

“BU HUKUKSUZLUK TARİH ÖNÜNDE YARGILANACAKTIR”
Bu hepimizin gözleri önünde gerçekleşen hukuksuzluk süreci, Türkiye’nin otoriter rejime gidişinin göstergesidir.”

“Kamu vicdanında yapılan bu hukuksuzluk tarih önünde yargılanacaktır” diyen Candan, “Atatürk Orman Çitliği sürecini ve yapılan ihlal konusunda Türkiye’de hukuk yolları tıkandığı için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde görüşülmesini sağlayacağız“ şeklinde konuştu. Candan “Buradan kendilerine hak hukuk payı biçenler olmasın Türkiye’deki 35 davamız devam ediyor, burada sadece bireysel başvurumuz reddedilmiştir. Artık Atatürk Orman Çiftliği mücadelesi yeni bir kulvara giriyor, uluslararası ortama taşıyoruz. Tüm yapılan bireysel başvuruların da aynı akıbete uğradığını düşünüyorum. Tebliği aldığımızda gerekçeyi kamuoyu ile paylaşacağız” ifadelerini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×