Bilim Bakanı: Dünyanın yuvarlak olduğunu Müslümanlar buldu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı gecede iş adamlarına seslenen Bakan Fikri Işık, İslam dünyasının, dünyanın gidişatına yön verdiğini belirterek, ilim ve bilimin önemini anlattı. Işık, “İslam’ın doğuşundan itibaren İslam dünyası, dünyanın en gelişmiş toplumları olarak dünyanın gidişatına yön vermiş” dedi.

Dünya’nın küre olduğunu ilk Müslüman matematik coğrafyacıların ortaya çıkardığını iddia eden Bakan Işık, şunları söyledi:

“İslam dünyası binli yılların başında hatta daha da önce bugün hayatımızı kolaylaştıran, modern teknolojiye beşiklik eden pek çok buluşu gerçekleştirdi. Bilirmisiniz sibernetik kurucusu El Cezeri’dir. Modern trigonometrinin kurucuları El Battani gibi İslam alimleridir. Pascal üçgeninin ilk mucidi Ebu’l Vefa’dır Galileo’dan 700-800 yıl önce Halife Memunun talimatıyla harezminin başında olduğu 71 Müslüman matematik coğrafyacı dünyanın bugünkü şeklini bir küre olarak ortaya çıkarmışlardır. Şu an bir orijinal nüshasını İstanbul’da Fuat Sezgin hocanın İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nde görebilirsiniz. Ortaçağ karanlığına Avrupa yaşarken, İslam alimleri dünyanın geleceğine yön veren buluşlar gerçekleştirmişler.”

“FAHRETTİN RAZİ BULDU”

Yazar Metin Karabaşoğlu, katıldığı bir programda şunları iddia etmişti: “İslam dünyasına baktığımızda Galileo’den çok asırlar önce Müslüman dünyada dünyanın yuvarlaklığı konusunda bir problem yok. Mesela Fahrettin Razi, Galileo’den yanılmıyorsam 400 veya 500 sene önce yaşıyor. 1200 yıllarda yaşıyor. Onun tefsirinde net bir şekilde dünyanın yuvarlak olduğunu yazıyor. Nasıl yazıyor? Naziat suresinin 30. ayetinin tefsirinde: “Vel arda ba’de zâlike dehâhâ.” Orada ‘dehaha’ kelimesi üzerinden Arapça’da çocukların topacı çevirme fiili ‘dehâ’ ile ifade ediliyor. Dolayısıyla arzın topaç gibi çevrilmesine atfından Cenab-ı Hakkın anlıyoruz ki diyor “dünya yuvarlaktır ve dönmektedir”

 DÜNYANIN YUVARLAK OLDUĞUNU NASIL İSPATLANDI?

Dünyanın yuvarlak olduğuna dair ilk bulgular bir rivayete göre Babilli gökbilimciler tarafından bulunmuştu. Bunun yanında kabul edilen ünlü matematikçi ve düşünür Pisagorun MÖ 500’lü yıllarda Dünyanın yuvarlak olduğunu bildiği ve öğrencilerine öğretti. Ay tutulması sırasında Dünyanın Aya vuran gölgesinin dairesel olması ya da denizde uzaklaşan bir geminin ufuk çizgisinde yavaş yavaş kaybolması bu düşünceyi geliştirmekte etkili olmuş. Pisagor’dan yüzyıllar sonra Libya’daki Kyrene kentinde yaşayan Eratosthenes de bu konuda adı anılması gereken kişilerden. İskenderiyenin 800 km güneydoğusundaki Syenede yaz gündönümünde Güneş ışınlarının öğleyin dikey olarak düştüğünü bilen Eratosthenes İskenderiyede aynı tarih ve saatte Güneş ışınlarının dikeyden saptığını gözlemlemiş. Dünyanın yuvarlak olduğu düşüncesine bir kanıt olarak düşünebileceğimiz bu görüşten yola çıkarak yerkürenin çevresini de hesapladı. Son olarak 1521’de tamamlanan bir deniz yolculuğuyla (kendisi yolculuğu bitiremeden ölmüşse de) Ferdinand Magellan Dünyanın çevresinde dolaşarak yuvarlak olduğunu kanıtlayan kişi olarak kabul edilir.

1564-1642 yılları arasında yaşamış italyan gökbilimcisi Galileo, Dünyanın döndüğünü söylediği için idam edilmesine karar verilmiş ve idam anında son bir şans verilerek dünyanın dönmediğini söylemesi halinde canını bağışlayacakları söylenmiştir.

O ise biraz düşünmüş ve; Ama o dönüyor demiştir. 
Kaynak : ortasayfa.net
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
m.akyol 4 yıl önce

Bakalım daha neler duyacagız memlekete matbayı gavur icadı diye sokmayan zihniyet neler neler yapmış haberimiz yokmuş.yakında aya da ilkbiz gittk derlerse şaşırmam.