Caferağa’nın  ‘mahalle evi’ boşaltılacak: ‘Gelin hep birlikte koruyalım”

Gezi Direnişi’nden sonra oluşan park forumları ilemahalle dayanışmalarının oluşması, işgal evlerinin de temelini attı. Yeldeğirmeni ve Caferağa'da kurulan işgal evleri, direnişi farklı bir boyuta taşıdı. Kolektif bir yaşamın temelinin atıldığı, Gezi Direnişi'nin son halkası olan işgal evleri, toplumsal dayanışmayı ve yardımlaşmayı besleme görevini görmeye başladı. 2013 yılında Yeldeğirmeni işgal evinin kurulmasından hemen sonra, 2014 yılı Ocak ayında Caferağa Mahalle Evi kuruldu. Herkese açık Mahalle Evi'nde forumlar, atölyeler, sergiler, söyleşiler gerçekleşiyor.
Birçok etkinliğin, çalışmanın, kısaca hayatın kollektifliğini besleyen bir alan olan Caferağa Mahalle Evi, bugünlerde umudun yeşerdiği o kullanılmayan metruk evi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Mahalle evinin tahliyesine yönelik bir tebligat gönderildiğini duyuran Caferağa Dayanışması, yarın Mahalle Evi önünde toplanma çağrısı yaptı.


Kira vemeyiz’
Tebligatın Mahalle Evi'nin oluşturulmasından 1 ay sonra gelmeye başladığını belirten Caferağa Dayanışması'nda Gözde Kalyoncu, ''Emniyet Kaymakamlık'tan gelen yazıyla, belli aralıklara mahalle evine gelmeye başlamıştı. Evin boş olduğunu ve ellerinde buna dair tebligat olduğunu söylediler. Hazineye ait bir alan olduğunu ve kamu malı sayıldığını söylediler. Bir süre, özel mülkiyet olmayan mahalle evinde kiracı olmamız gerektiği yönünde bir belge imzalatmak istediler'' dedi.

'Ev kamu malı'
Mahalle Evi'ni boşaltmak istemediklerini ifade eden Kalyoncu, ''Burası yaşayan bir ev. Çatısıyla, kütüphanesiyle, sinema odasıyla... Kamu malı diyorlar ya. Bizim etkinliklerimiz, oluşturduğumuz parasız bir yaşam örgüsü ile 'kamu yararı' olarak kabul edilebilir. Ticarilikten uzak, dayanışmaya ve yardımlaşmaya dayalı bir alanda, çay içiyor, sohbet ediyor, hayatın tüm renklerini paylaşıyoruz'' açıklamasında bulundu.

'Otopark yapılmadı'
Gezi Direnişi ve Yoğurtçu Parkı'nda düzenlenen park forumlarında biraraya geldiklerini ve Mahalle Evi'nin kollektifliği ile birçok çevre tahribatı ve dönüşümlere karşı çıktıklarını belirten Kalyoncu, ''Mahalle evimizin yakınlarında bir bostan kurduk. Bostana ve Mehmet Ayvalıtaş Parkı'na yapılmak istenen otopark projelerine karşı çıktık. Mahalle halkı ile biraraya gelenerek direndik ve bu süreçte birlikte kazandık'' dedi.

‘Biz biraradayız’
Gözde Kalyoncu, Mahalle evi ile kolektif yaşamın beslendiğini ve biraradalığın yükseldiğini belirtiyor :''Mahalle evi bizim dertlerimizi konuşabildiğimiz ve paylaşabildiğimiz bir alan. Burada tam anlamıyla bir üretim topluluğu vücut buluyor. Örgütlü ya da örgütsüz, Gezi Direnişi ile ortaya çıkan biraradalık, bazıları için korkutucu oluyor. Beraber hareket etmemizi engellemeye ve dağıtmaya yönelik girişimlerde bulunuyorlar. Fakat bizler her gün daha çok birleşiyoruz.''
Tahliye kararına karşı mücadele edeceklerini belirten Kalyoncu, ''Mahalle evini terketmeyeceğiz. Mücadelemizi, biraradalığımız ile sürdüreceğiz. Eğer zora başvururlarsa, alternatif yaratacağız. Yeni yerler, yeni mahalle evleri oluşturacağız'' ifadelerini kullandı.


Çağrı şöyle:
“Bizler, bir buçuk yıl önce hayatımızın betonlaştırılmasına mani olmak için başkaldırmış, birbirine benzemeyen ama aynı dertlerle dertlenen insanlarız.

Bizler aynı zamanda, üç kuruş için yerin dibine sağ girip salim çıkamayanları, güzel başı gaz fişekleriyle, çocuk bedeni kurşunlarla, esmer bedeni bombalarla katledilenleri, hepsini birden komşusu bilen ve ses çıkaran mahallelileriz. Beton yığınları arasında toprağa hasret kalıp bostan inşa eden, yarın gelecek olan depremde komşularıyla toplanacağı afet toplanma alanını betonlaşmaya karşı koruyup kollayan, nasıl bir mahalle istediğini konuşan, susuz kaldığında dayanamayıp bornozuyla sokağa çıkan, yahut hırgür çıkmasın diye parkında ve sokağında nöbet tutan komşularız.

Mahallemizde kapısı herkese açık bir ev var. Metruk ve bomboş bir evken kullanıma açtığımız; herkesin soluklanmak için bir sandalye çekip oturabildiği, çayını içerken koyu sohbetlere dahil olabildiği, hepimize ait bir yer. Bu ev isteyen herkesin bir arada yemeğini pişirip yiyebildiği; içinde kütüphanesi, karanlık odası, marangozhanesi, takas pazarı olan; konuşmak, tartışmak ve üretmek isteyen herkesin kullanabildiği bir mekân olarak masasından sandalyesine, ocağından sobasına bugüne kadar binlerce kişinin emeği ve katkılarıyla var edildi.

Duyduk ki bir vakittir açık duran kapımızı kapatmaya gelecekler. Güzel olan, yaşayan; her suyu, her ağacı ve her gölgeyi satmaya yeminli zalimler gelip evimizi elimizden almaya kalkacaklar. Elbette hayallerimizden, biriktirdiklerimizden öyle kolayca vazgeçmeyeceğiz. Bu sebeple kalbi bizimle atan herkesi, hep birlikte var olduğumuz bu alanı korumak için 5 Aralık Cuma sabahı saat 09:00’da omuz omuza olmaya, Mahalle Evimizin önüne davet ediyoruz.

Bu ev hepimizin, gelin birlikte koruyalım.

Buluşmak için,
Tarih: 05 Aralık Cuma
Saat: 09:00
Adres: Hacı Şükrü Sok. No: 24
Caferağa Mahallesi, Kadıköy

@direncaferaga
facebook.com/caferagadayanismasi
ustream.com/direncaferaga

livestream.com/direncaferaga” 
caferagamahalleevi
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×