DOYMUYORLAR! Yok böyle rant.. Bir rant kulesi de Ankara'da

VELİ TOPRAK / SÖZCÜ - 2 Aralık tarihli sayısında ''Rant kuleleri'' manşetiyle çıkan Sözcü, siyaset-işdünyası-vakıflar üçgenindeki rantsal dönüşüme dikkat çekmişti. AKP iktidarı döneminde zirve yapan İnşaat-rant düzeninin aktörlerinden biri olan Türkerler İnşaat bu kez Ankara'da karşımıza çıktı. Türkerler'in başkentteki faaliyetleri en az İstanbul'dakiler kadar tartışmalı ve bir o kadar soru işaretleriyle dolu.

Rantın Ankara ayağı!
Sözcü, geçen salı günü şu manşetle çıkmıştı: ''Rant kuleleri''. Haberde, ''Çiftçiler Holding, İstanbul Zincirlikuyu'daki Boğaz manzaralı arazisine 2 kule inşaatı başlattı. Projeyi Türkerler İnşaat üstlendi. Normalde araziye 5 katlı apartman yapılması gerekiyordu. Ancak şirket yasayı dinlemedi. Belediye inşaatı mühürledi. Türkerler İnşaat'ın sahibi, Mardin'de TÜRGEV için imam hatip yapınca, kulelerin mührü söküldü. 6 ayda 27 kat dikildi'' denilmişti. Ve Kazım Türkerler'in ismi bu kez Ankara'da karşımıza çıktı...

KATLARI HIZLA ÇIKIYOR: Türkerler, Ankara'nın iki kritik bölgesinde rantı yüksek iki projeyi aldı. Çukurambar'da Renkyol firmasıyla, Eskişehir Yolu'ndaki Mahall Ankara projesi ise tek başına yürütüyor. Mahall'da evlerin metrekaresi 4 bin 500 TL'den başlıyor.

AOÇ ARAZİSİ: Çukurambar'daki arsanın ilginç bir hikayesi var. Atatürk Orman Çiftliği'ne (AOÇ) ait arsa, Gazi Üniversitesi'ne 'hastane' yapılması şartıyla devredildi. Arsayı alan üniversite tahsis ücretini veremedi. Kuzu İnşaat, Gazi adına 5.9 milyon TL'yi AOÇ hesabına yatırdı. Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), arsada 'kentsel dönüşüm' yaptı. Ancak Çankaya Belediyesi ve Mimarlar Odası dava açtı. ABB ve Gazi Üniversite'nin taleplerine yargı 'dur' dedi. Sonraki girişimler netice vermeyince Kuzu İnşaat, işin peşini bıraktı.

TOKİ FORMÜLÜ: AOÇ'den arsayı alabilmek için bazı uyanık işadamı ve bürokratlar TOKİ formülüne başvurdu. Arsa TOKİ'ye devredildi ve imarı değiştirildi. TOKİ arsayı 'gelir paylaşımı' karşılığında ihaleye çıkardı. İhaleyi Türkerler-Gestaş ortaklığı 275 milyon 220 bin TL'ye aldı. Ancak projeyi şu anda Türkerler-Renkyol ikilisi yürütüyor.

TAKSİTLERDE SORUN YAŞANDI: Yandaş firma, iki projesini de TOKİ'den aldı. Zaman zaman taksitlerin ödenmesinde sorun yaşandı. Çukurambar'da 'ortak' firmanın değişmesinin taksit ödemesinde yaşanan aksaklıktan kaynaklandığı tahmin ediliyor.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×