Erdoğan, Ali İsmail’in katillerine sahip çıktı. Paramiliter güçlere tam destek
 Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı Direnişi sırasında polis ve siviller tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın davasının görüldüğü sırada ATO Congresium’daki 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası’nda konuşuyordu.

Erdoğan, duruşma devam ederken şunları söyledi: “Esnaf ve sanatkar demek altını çizerek ifade ediyorum ticaret yapan, alan satan, sırf ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir. Bizim medeniyetimizde bizim millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf sanatkar gerektiğinde askerdir, alperendir. Gerektiğinde cephede vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır. Gerektiğinde asayişi tesis eden polistir. Gerektiğinde adaleti sağlayan hakimdir, hakemdir. Gerektiğinde de şefkatli bir ağabeydir, kardeştir. Taksici, şoför deyip geçemezsiniz. Mahallenin ağabeyidir, mahallenin bekçisidir. Bakkal, kasap, manav, terzi deyip geçemezsiniz. O mahallenin adeta ruhudur. Sokağımızın, semtimizin vicdanıdır. Çok açık söylüyorum; esnafı çıkarıp aldığınızda Türkiye tarihinde geriye hiçbir şey kalmaz.”

Yargılanan polislerden Mevlüt Saldoğan da Erdoğan’ın Gezi eylemleri için “darbe” nitelemesini tekrarlayarak “Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Gezi bir darbe girişimidir’ dedi. Ben darbe girişimini bastırdım” dedi.

Ali İsmail’in ağabeyi Avukat Gürkan Korkmaz da, Erdoğan’ın sözlerine tepki olarak twitter hesabından Erdoğan’ın sözlerini hatırlatıp, “Söz bitti!” diye yazdı.

Duruşmadan sonra Korkmaz ailesi ve ailenin avukatları açıklama yaptı. Gürkan Korkmaz “Cumhurbaşkanı, bugünkü esnaf açıklamasıyla mahkemeyi yönlendirmeye çalışmıştır” ifadelerini kullanırken, ailenin avukatı Ayhan Erdoğan “Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında bugünkü açıklaması nedeniyle suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×