Erdoğan cunta kurdu... Hem de gizlice
Erdoğan, hükümetin yerini alacak, kendi elit danışmanlarından oluşan 13 kişilik gizli bir hükümet kurdu. Böylece Erdoğan'ın Atatürk Orman Çiftliği'ndeki (AOÇ) Kaç-Ak Saray'a niye el koyduğu da belli oldu.

Erdoğan’ın danışmanlarından oluşturduğu, siyaset biliminde“cunta” olarak da adlandırılan; hükümeti perde arkasından yönetecek, başbakanı ve bakanları kukla haline getirecek, halkın seçimle hükümete verdiği yetkileri gizlice ele geçirmesi sonucunu doğuracak yapının bir kararnameyle kurulduğu belirtiliyor.

Hürriyet’in haberine göre; Cumhurbaşkanlığı'nın Teşkilat yapısını değiştiren, Cumhurbaşkanlığı’daki mevcut 4 başkanlığı 13 başkanlığa çıkaran kararnameyi imzaladı. Ancak gizli kararname olduğu için, Resmi Gazete'de yayınlanmadı. Erdoğan'ın imzasının ardından, yeni oluşturulan başkanlıklara da atamaların hemen başlaması bekleniyor. 

4 BAŞKANLIK 13 OLDU
Cumhurbaşkanlığı'nın mevcut yapısında 4 başkanlık vardı: İdari ve Mali İşler, Kurumsal İletişim, Bilişim Teknolojileri ile, insan kaynakları Başkanlıkları. 

Kararname ile bu başkanlıklara, İç güvenlik, Dış ilişkiler, ekonomi, savunma, yatırım izleme, enerji ve sosyal işlerle ilgilenecek başkanlıklar da eklendi. Cumhurbaşkanlığı'nda ayrıca bir de iletişim merkezi kuruluyor. 

Yeni teşkilat yapısında işleyiş de şöyle olacak; Başkanlıklar kendi ilgi alanlarında hazırladıkları raporları Genel Sekreter yardımcısına sunacaklar. Bu raporlar daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletilecek. 

ERDOĞAN’IN YAPTIĞI NE ANLAMA GELİYOR
Hürriyet’in haberinde yer verilmiyor ama Cumhurbaşkanlığı’ndaki mevcut 4 başkanlık tamaman Cumhurbaşkanlığı’nın iç idari işleyişiyle ilgili idari işlemleri yürüten başkanlıklar. Yeni kurulan başkanlıklar ise tamamen hükümetin görev alanlarıyla ilgili görevler üstleniyor. Yeni kurulan başkanlıklardan İç Güvenlik Başkanlığı aslında İçişleri Bakanlığı’nın; Dış İlişkiler Başkanlığı aslında Dışişleri Bakanlığı’nın; Ekonomi İşleri Başkanlığı aslında Ekonomiyle İlgili Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’nın; Savunma Başkanlığı aslında Savunma Bakanlığı’nın; Yatırım İzleme Başkanlığı aslında Ekonomi, Bilim ve Teknoloji, Gümrük ve Ticret bakanlıklarının; Enerji Başkanlığı aslında Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanlığı’nın; Sosyal İşler Başkanlığı da aslında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın politikalarını belirleyecek. 

Yeni yapılanmayla birlikte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ise ülkenin asıl başbakanlığına dönüştürülürken, Erdoğan da kendini fiilen başkan ilan etmiş olacak. Söz konusu başkanlıklar uygulanacak politikaları belirleyecek, genel sekreterliğe iletecek, Erdoğan da Davutoğlu’nu arayarak “Şu politikiları uygulayacaksını” diye emir verecek. Böylece parlamenter sistem emreden, Erdoğan’ın zaten 17 Aralık’tan bu yana delik deşik ettiği, ayağının altına alarak tanınmaz hale getirdiği anayasa fiilen ortadan kaldırılmış; halkın AKP hümetine verdiği bütün yetkilere Tayyip Erdoğan el koymuş olacak. Anayasayı ortadan kaldırmanın adı da hukuk ve siyaset biliminde "darbe"olarak geçiyor.

O SARAY İŞTE BUNUN İÇİN
Cumhurbaşkanlığı'daki başkanlıkların aslında her birinin bir ya da birkaç bakanlığın politikalarını belirleyecek olması, Erdoğan'ın bin 150 küsür odalı olduğunu itiraf ettiği, aslında Başbakanlık Sarayı olarak planlanan, "Ak Saray" adı verilerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na dönüştürülen Kara Saray'a niye el koyduğuna da ışık tutuyor. 
Kaynak : gazetecileronline.com
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×