Erdoğan'dan çifte standart: “Yavuz Bingöl'ü linç etmek istiyorlar“ Bingöl sanatçı da, Fazıl Say neydi peki?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tayyip Bey’in annesine küfredildi, o da Berkin’in annesini yuhalattı. Bu çok insani” dediği için tepki çeken Yavuz Bingöl ile ilgili ilk kez konuştu: Çözüm süreci toplantısına katıldığı için yapmadıklarını bırakmadılar. Şu anda hala Türkiye'nin bu büyük sanatçısını linç etmek için ellerindeki her vasıtayı kullanıyorlar. Niye? Sen nasıl olur da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yan yana böyle bir resim verirsin? Aynı fotoğraf karesine nasıl girersin? Böyle bir zihniyet olabilir mi? Böyle bir baskıcı anlayış olabilir mi? Hani siz sanata değer veriyordunuz? Hani siz sanatçının yanındaydınız." diye arka çıkarken akıllara geçen yıl Nisan ayında retweetlediği bir Ömer Hayyam dörtlüğü nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve hakkında linç kampanyası yürütülen dünya çapında ünlü piyano sanatçısı ve besteci Fazıl Say geldi.

Erdoğan Say için,"Onlarla bizi meşgul etmeyin" demişti. O dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, piyanist ve  besteci Fazıl Say'ın piyano çaldığı ve sanatını icra ettiği için cezaya  çarptırılmadığını belirterek, "Söylediği sözler toplumun önemli bir kesiminin  kabul ettiği değerlere hakaret ve aşağılama olduğu için yapılan cezalandırmadır" şeklinde konuşmuştu. Geçtiğimiz Ekim ayında da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın programından Fazıl Say’ın eserleri çıkartıldı.


Fazıl Say'a düşüncelerinden ötürü veto uygulayan Erdoğan'ın Yavuz Bingöl'ü savunmak için :"Sanatçı, fikirlerini özgürce dile getirdiği için hedef olmamalı" şeklindeki sözleri sanat ve sanatçı konusundaki, yandaş kayırıcı çifte standartını ortaya koydu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×