Erdoğan'ın eğitim anlayışı: Kitap yüklü merkeplere ihtiyacımız yok!
 Antalya'da yapılan 19’uncu Milli Eğitim Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, nitelikli ve kaliteli eğitimi övmeye çalışırken yaptığı benzetmelerle tepki çekti. Erdoğan, “Kitap yüklü merkeplere değil, kitapların içindekini sindirecek beyinlere ihtiyacımız var” dedi.

Şura’nın açılış konuşmasını yapan Erdoğan, yazar Peyami Safa'nın sözlerine atıfta bulunarak, "1960 Türkiye’sinde değiliz. Darbe ortamında hiç değiliz. Peyami Safa’nın güzel bir sözü var. Kitap yüklü merkeplere değil, kitabın içindekini sindiren insanlara ihtiyacımız var" dedi.

'BEETHOVEN DİNLESİNLER AMA DEDE EFENDİ'Yİ DE BİLMELİLER'

Türkiye’de milli eğitim sisteminin öğrencileri kendi kültür ve medeniyetlerinden uzaklaştırdığını öne sürdü. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı; “Einstein kimdir deseniz? Her gencin diyecek bir sözü vardır. İbni Sina kimdir deseniz? Çoğu bundan habersiz. Yabancı popçuları ezbere sayan, Neşet Ertaş’ı hiç dinlemeyen utanan öğrencilerimiz var. Atalarının kelimelerinde mahcubiyet duyan gençlerimiz var. Başka kültürleri ait giyim kuşamı, yaşantıya özenen gençlerimiz var. Bu gençleri de sorgulayamayız. Beethoven'ı dinlesinler ama Itri'yi, Dede Efendi’yide bilmeliler.”

Tayyip Erdoğan, eğitimde yapılaması gereken dizaynın da ‘öğrencilere kompleks değil özgüven aşılayan, Einstein kadar İbn-i Sina’yı da öğreten bir sistem‘ doğrultusunda olması gerektiğini ifade etti.

Şura öncesinde, hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen’in önerisiyle karma eğitim sistemini bitirecek projenin gizlice görüşüleceği ortaya çıkmıştı.


Erdoğan, AYM'yi hedef aldı paylaşan: ulusalkanal
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×