Erdoğan'ın intikamı! Erdoğan’ı mahkum eden hakim, şimdi “SANIK“
 İstanbul Anadolu 14. Sulh Ceza Mahkemesi Yargıcı olan Sevgi Övüç, yargı mensuplarının kullandığı internet sitesi adalet.org'da yaptığı yolsuzlukları eleştiren yorum nedeniyle yarın hakim karşısına çıkacak. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu kurulması haberleri üzerine Ağustos ayında paylaştığı “hırsızlık ve yolsuzlukları kapatmak için 14 savcı az değil mi” sözleri üzerine Övüç hakkında "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçlamasıyla dava açılmıştı.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), yarın Çağlayan'daki İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davaya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Yine bir yargıç yargılaması...

Ve yargıç ve savcılar adalet arıyor

Bugün ekranlarda, haber sitelerinde hep birlikte izledik, Sayın Cumhurbaşkanı "adalet arıyorum adalet" diye sesleniyordu. Hedefinde yargıç ve savcılar vardı. Vatanını sevmeyen, hain, cüzdanını bir yerlerde unutmuş vicdansız yargıç ve savcılar...
.....
İlhan Cihaner, Deniz Feneri soruşturmasını yürüten savcılar Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren, Mehmet Tamöz, birbirine eklenen soruşturma ve yargılamaların hedefindeki isim Ömer Faruk Eminağaoğlu... Şimdi de tanıdık bir isim ve yine, yeniden yargıç Sevgi Övüç...

Sadece yargıç ve savcılar mı?

Avukatlar da hedefteydi, onlarda oturdu sanık sandalyesine.

Sadece yargılama mı?

Disiplin soruşturmaları, sürgünlerin yanı sıra uygulanan itibarsızlaştırma yöntemleri...
....
17-25 Aralık süreci sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun kurulduğu ve 14 savcının büroda görevlendirildiği haberinin hukukçuların üyesi olduğu “adalet.org” sitesinde yer alması üzerine üzerine "17 Aralık hırsızlık ve yolsuzluklarının üzerini örtmek için 14 savcı az değil mi?" şeklinde yorum yapan yargıç Sevgi Övüç hakkında büroda görevli 4 savcının şikayeti üzerine “hakaret” suçundan dava açılmıştır. Üstelik, “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verilmesine rağmen kaldırılan özel yetkili mahkemelere dönüştürülen sulh ceza mahkemesi tarafından itiraz üzerine “kovuşturmaya yer olmadığına” kararı kaldırılarak açılmıştır bu dava. 

Yargıç Sevgi Övüç'ün hukukçuların üyesi olduğu, hukuki yorumların yapıldığı bir sitede toplum vicdanını rahatsız eden bir soruşturmanın üzerinin örtülmesi endişesini taşıyan  yorumu sanık sandalyesinin adresi olmuştur. Gelinen süreç endişesinde kadar da haklı olduğunu da göstermiştir.
.....
Adalet için, adil, cesur ve bilge yargıçların, hukukçuların nefes alabildiği, kendi adaletini aramadığı bir toplum için, çoğulculuk için, hoşgörü kültürünün yerleşmesi için, demokrasi için sizleri Yargıç Sevgi Övüç'ün 28.11.2014 TARİHİNDE İSTANBUL ÇAĞLAYAN ADLİYESİ 9. AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE saat 09.30'da başlayacak olan duruşmasını birlikte izlemeye, tarihe tanıklık yapmaya ve hukukumuza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Yargıç Sevgi Övüç'ün arkasında olduğumuz gibi, güç ve iktidar savaşı mağduru yargıç, savcı ve avukatların dün olduğu gibi bugün ve yarın da arkalarında durmaya devam edeceğimizi bir kez daha yüksek sesle ifade ediyoruz. Saygılarımızla.

YARSAV Yönetim Kurulu

ERDOĞAN’I MAHKUM ETMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2000 yılındaki bir radyo kanalında yaptığı konuşma, 2007’nin mart ayında ortaya çıkmış ve Erdoğan’ın Abdullah Öcalan’a “sayın” şehitlere ise “kelle” dediği tespit edilmişti. Bunun üzerine Şehit Aileleri Derneği dava açmış, Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada Erdoğan, Hakim Sevgi Övüç tarafından üç yeni kuruş tazminata mahkum olmuştu.

Erdoğan, kararın ardından grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Ben, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıyım. Şahsımla alakalı, düşünebiliyor musunuz, dava açıldı. Neymiş birisine ben ‘sayın’ demişim ve bundan dolayı açılan dava da ne biliyor musunuz? 3 kuruşluk manevi tazminat davası... Niye? Acaba diğerleri tutar mı tutmaz mı? Hile-i şeriye uygulayacaklar ya...” demişti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×