F oturmasının 143. haftasında Aziz Bayın için oturma eylemi
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, hapishelerde bulunan hasta tutsakların serbest bırakılması için başlattığı oturma eyleminin 143. Haftasını geride bıraktı.


Galatasaray Lisesi önünde “Tecrit Öldürüyor F Tipi Hapishaneler Kapatılsın Hapishanelerde Ölüm İstemiyoruz Hasta Tutuklular Serbest Bırakılsın” pankartı arkasında bir araya gelen kitle oturma eylemi yaptı.

Bu hafta ki f oturmasını hasta tutsak Aziz Bayın için yapılırken, Bayın’ın sağlık durumuna ilişkin açıklama yapıldı.

Bayın’ın durumu hakkında bilgi veren Neriman Çelik şunları söyledi: “Bayın, mental bozukluk nedeniyle kullandığı 'Diazem Alginaton' adlı iğneler ve kullandığı bir çok ilaç nedeniyle ayakta durmakta dahi güçlük çekiyor. Kendi öz bakımını yapamıyor Bayın, yalnız başına yaşayacak durumda değil. İlaçlarını almazsa kendisine ve çevresindekilere zarar verebilir. Devlet, Aziz Bayın'ı tahliye etmek yerine, ailesinin de yakın olduğu Diyarbakır'dan, Edirne F Tipi'ne sürgün etti. İktidarın ileri demokrasi anlayışları budur. Hasta mahpuslar serbest bırakılsın.”
F oturması eylemine Kobanê’de Şehit düşen MLKP savaşçısı Suphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı’da katıldı.
Kitle sık sık “Aziz Bayın derhal serbest bırakılsın” , “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarını attı.BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

BASINA VE KAMUOYUNA 

06.12.2014 İktidarın “ileri demokrasi politikası” sınırlı olan hak ve özgürlükleri yok etmeyi sürdürüyor. Hapishanelere getirilen yayın yasağı genelgesi, büyük bedeller ödenerek elde edilmiş olan iletişim hakkını bir çırpıda hukuksuzca almıştır. Dışarıda yasal olan yayına, mahpusun ulaşımı engellenmiştir. Yine iç güvenlik paketiyle, toplantı ve yürüyüş hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü gasp edilmiştir. Hakları ellerinden alınan her muhalif vatandaş, “makul şüheli” durumuna düşürülerek, emniyete verilen geniş yetkilerle susturulmaya çalışılacaktır. Adım adım değil, koşar adım polis devletine dönüşüyoruz. Devlet yetkilileri, kendine biat etmeyeni düşman görüp, kin ve intikam duygusuyla hareket ediyor.

Bir yandan Adalet Bakanlığı, sözde ,ağır hasta mahpusları serbest bırakacakları demeçleri veriyor, öte yandan gerçeklikte hala mahpusun yaşam hakkı kolluk kuvvetinin emrine bırakılıyor. Son haftalarda, hafızasını büyük ölçüde yitirmiş, korsakoff hastası Süreyya Bulut'un ceza ertelemesi, hastane ve ATK'nın olumlu raporuna rağmen, Terörle Mücadele tarafından engellenmiştir. 

Bizler bu açıklamayı yaparken, belki bir ağır hasta mahpus daha aramızdan ayrılacak.
Ağır tecrit koşulları, mahpusların sağlığını hızla bozuyor. Onlardan biri de Aziz Bayın, sağlıklı olarak girdiği hapishanede şizofreni oldu. Yaşadığı ağır psikolojik rahatsızlık, beden sağlığını da bozdu. “Mental bozukluk” nedeniyle kullandığı “Diazem Alginaton” adlı iğneler ve kullandığı bir çok ilaç nedeniyle ayakta durmakta dahi güçlük çekiyor. Kendi öz bakımını, yalnız başına yapabilecek durumda değil. Arkadaşlarının yardımıyla yaşamını idame ettirebiliyor. İlaçlarını almadığı takdirde kendisine ve çevresindekilere zarar verebiliyor. Devlet, Aziz Bayın'ı tahliye etmek yerine, ailesinin de yakın olduğu Diyarbakır'dan, Edirne F Tipine sürgün etti. Bayın'ın annesi Besra Bayın, oğlumla birlikte bizi de cezalandırıyorlar, oğlumu görmeye gidemiyorum diyor. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin verdiği raporda, “psikolojik sorunlarından dolayı ailesine yakın bir yere sevk olması olumlu” denilmiş olmasına karşın sevki yapılmıyor.

İşte iktidarın “İleri demokrasi” anlayışı budur. 

MEHMET ÇENGEL Erzurum H Tipi Kapalı Hapishane, 60 yaşında, 24 yıldır hapis, yüksek görme kaybı, kronik mide sorunları, ayak ve bacaklarda sürekli şişme nedeniyle hareket etmekte güçlük çekiyor. Tedavi edilmiyor.
MÜTALAT TOZUN Trabzon E Tipi Hapishane, Kalp hastası.
MEHMET ÇELEBİÇALAN Sincan 2 Nolu F Tipinde, Behçet hastası.
MEHMET DARGA Erzurum H Tipi Kapalı Hapishane, Şeker hastası, kronik gastrit, reflü, midede -ödem var.
MECİT BAŞTAŞ Erzurum H Tipi Kapalı Hapishane, ileri derecede prostat hastası, sol böbreği bozulmuş, ameliyat edilmesi gerekiyor, akciger nedeniyle nefes almada güçlük çekiyor,henüz teşhis ve tedavi yapılmamış. Romatizma nedeniyle yoğun sırt ve bacak ağrıları yaşıyor, gözlerde ağrı ve görme kaybı var.
MEHMET YILDIZ Erzurum H Tipi Hapishanede, kalp romatizması ve ileri derecede şeker hastası.
M.MIHTI ÖZTÜRK Kırıklar 2 Nolu F Tipi Hapishanesi, yüksek tansiyon, her iki böbrekte sorun, baş dönmesi, nefes almada güçlük.
MAZLUM TUNÇ Kırıklar 1 Nolu F Tipinde, boyun fıtığı ve midede yoğun gastrit.
M.NİMET YILMAZ Kırıklar 1 Nolu F Tipinde, Karaciğer yağlanması, boyun fıtığı, kas ve mide spazmı.
M.ALİ UĞUR Tekirdağ 1 Nolu F Tipinde, ileri düzeyde mide ülseri, beslenemiyor.

MEHMET ÇENGEL, MÜTALAT TOZUN, MEHMET ÇELEBİÇALAN, MEHMET DARGA, MECİT BAŞTAŞ,MEHMET YILDIZ, M.MIHTI ÖZTÜRK, MAZLUM TUNÇ, M.NİMET YILMAZ, M. ALİ UĞUR SERBEST BIRAKILSIN!

AZİZ BAYIN SERBEST BIRAKILSIN!
HASTA MAHPUSLAR SERBEST BIRAKILSIN!

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ 
İSTANBUL ŞUBESİ CEZAEVİ KOMİSYONU

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×