Filistin direnişine Taksim'den destek
Filistin için İsrail'e Boykot Girişimi, Taksim'de yürüyüş düzenledi. Bugün saat 15.00'te toplanan eylemciler “Filistin direnişi büyüyor! İsrail'e boykot ve tecrit hareketini yükseltelim!” pankartını açtı. Eylemde FHKC ve Filistin bayraklarının dışında ESP, Kaldıraç, DİP ve EÖC flamaları taşındı. Ayrıca Arapça, Türkçe ve İngilizce “Direniş” “Dayanışma” ve “İntifada” dövizleri taşındı.

Taksim Tünel'den Galatasaray Lisesi'ne kadar süren yürüyüşte “Yaşasın Filistin Halk Kurtuluş Cephesi!”, “Bir-ruh bid-dem nefdike ya Filistin!”, “Katil İsrail Ortadoğu'dan defol!” sloganları sıklıkla atıldı.

 

“İntifada dünya meydanlarında”

Filistin direnişine destek için birçok ülkede dayanışma eylemleri gerçekleştirildiği ifade edilerek “İntifada şimdi dünya meydanlarında” dendi. Enternasyonal dayanışma vurgusu “Her yer Filistin her yer direniş!” sloganıyla selamlandı.

Lise önünde basın açıklamasını Ayşe Düzkan okudu. Düzkan, “Filistin halkı tek vücut olarak direniyor” diyerek Filistin'de kitlelerin direnişine, Uluslararası Dayanışma Hareketi'ne (ISM), İsrail'e boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar Hareketi'ne (BDS) dikkat çekti. Düzkan, Filistin direnişinin bölge halkalarının emperyalizme, kapitalizme ve sömürgeciliğe karşı büyüyen mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Direnişle dayanışmanın yükseldiğini ifade eden Düzkan, buna karşılık İsrail'in de saldırılarının arttığını söyledi. 2014 yılına Filistinli tutsaklara yönelik yeni tecrit saldırılarıyla başlandığı ifade edilen açıklamada, ardından Gazze saldırısının geldiği ve şimdi de “Yahudi ulus devleti tasarısı” ile işgalin yoğunlaştığı belirtildi. Düzkan, gayrimeşru İsrail devletinin işgali meşrulaştırmak için “Yahudiler-Müslümanlar çatışması” propagandasını yaydığını söyledi. Düzkan, açıklamaya şöyle devam etti: “Filistin halkının mücadelesi  Müslümanların  Yahudilere karşı savaşı değildir ve din çatışmasına dayanmaz; Yahudileri değil işgalci, ırkçı apartheid rejimini hedef alır. Adalet, kurtuluş ve anayurda dönüş amacını güder ve din savaşlarının değil dünya üzerindeki tüm ezilen halkların özgürlük mücadelesinin bir parçasıdır.

 

“Siyasal İslam’a karşı direnişle dayanışmayı yükseltelim”

FHKC'nin bugün yayınladığı açıklamaya gönderme yapılarak Filistin davasının büyük tarihsel savaşlarından birine hazırlandığı vurgulandı. Yeni bir intifadanın işaretinin verildiği ifade edilirken bu dönemde Türkiye halklarının Filistin'le enternasyonal dayanışmasının tarihselliğini de hatırlayarak ilkeli bir dayanışmayı örmesi gerektiği ifade edildi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Siyasal İslam'ın tekeline almaya çalıştığı Filistin direnişine sahip çıkma ve gerçek dayanışmayı örme çağrısı yapıldı.

Açıklamanın ardından Arapça konuşmayla dünyanın dört bir yanında dayanışma eylemlerinin gerçekleştirildiği ve Filistin davası için Türkiye'de de eylemde olunmasının önemi vurgulandı.

Eylem sloganlar haykırılarak bitirildi.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×