Flaş Gelişme : Atatürk'ün vasiyeti açılacak

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerinin kullanımına ilişkin beş meslek odası ile Ankara Barosu'nun açtığı ‘miras’ davasında, Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi davayı kabul ederken, Atatürk'ün vasiyet ve miras belgelerini Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nden istedi. Mahkeme, Atatürk'ün AOÇ'ye ilişkin ‘bağış senedi’ belgesini de istedi. Açılacak vasiyetname belgesi ile birlikte AOÇ arazilerine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Ankapark gibi projelere ilişkin davaların da etkileneceği belirtiliyor. 

76 YIL SONRA KAMUOYUNA AÇIKLANACAK

Ankara Barosu yöneticisi Cemalettin Gürler, konuyla ilgili, “Mahkeme davayı kabul ederek ortada bir hukuksuzluk olduğunu kabul etti. Atatürk'ün vasiyet belgelerini istemesi de yepyeni bir süreç anlamına geliyor.” açıklamasını yaptı. Odalar ve Ankara Barosu, mahkemenin kararıyla birlikte davaya tüm vatandaşların müdahil olabileceğini kaydederek, “Türkiye tarihinin en kalabalık müdahil olma davası olabilir.” açıklamasında bulundu. Davada ikinci mahkeme 10 Mart 2015’te görülecek. Vasiyetnamenin mahkemeye gönderilmesi halinde, Atatürk’ün ölümünün ardından bu belge 76 yıl sonra ilk kez devlet arşivlerinden çıkarak kamuoyuyla paylaşılmış olacak. 

Ankara Barosu’nun yanısıra Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Çevre Mühendisleri Odası, 5 Mayıs 2014’te ‘miras davası’ olarak adlandırılan dava sürecini başlattı. Açtıkları davada odalar, Atatürk’ün, AOÇ arazilerinin kullanımına ilişkin vasiyetnamesinin ve bağış senedinin ihlal edildiğinin tespiti ile ‘müdahalenin meni’ talebini dile getirdi. Davada ilk duruşma bugün gerçekleşti. Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı kabul ederek, Atatürk’ün vasiyetnamesini Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nden talep etti. Mahkeme ayrıca, ‘bağış senedinin’ bir örneğini de talep etti. Ankara Barosu ve odalar, söz konusu davada Atatürk’ün AOÇ arazilerini Türkiye halkına miras bıraktığını, üzerinde keyfi uygulamaların yapılamayacağını vurgulamıştı. 

“BU HEPİMİZİN DAVASI” 

Basın açıklaması yapan odalar ve Ankara Barosu yöneticileri, vasiyetnamenin açılacak olmasının önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mahkeme, hukuka olan güvenimizi tazeledi. Dava kabul edilmiş oldu, biz de bu davanın tarafları olarak bu sürecin bir parçası haline geldik. Çünkü karşı tarafın, davanın müdahili olmadığımız ve süreyi geçirdiğimize yönelik savunmaları varken, mahkemenin bizi taraf olarak görmesi, araştırma yapmaya başlaması, devlet arşivlerinin açılarak bağış senedinin ve vasiyetnamenin istenmesini önemli bir aşama olarak görüyoruz. Bu artık hepimizin davası. Çünkü kamusal kullanım için bağışlanmış bir alanın üzerinde amacına aykırı kullanımlara gidilmesi doğru değil."

Başkent Dayanışması'nın, bireylere, davaya müdahil olmaları için çağrı yaptığını anlatan Candan, 25 Aralık saat 10.30'da hazırlanan dilekçelerle 26. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde davanın tarafı olunabileceğini bildirdi.

"Cumhurbaşkanlığı sarayının yıkılması gündeme gelebilir mi" sorusuna karşılık Candan, "Her şey olabilir. Siz malvarlığınızı şartlı olarak bağışlarsanız, ona aykırı kullanımda her türlü karar verilebilir. Bu da gündeme gelebilir" dedi.

'HERKES MÜDAHİL OLABİLİR'

Davanın, AOÇ'nin kuruluşunun 89. yılında 5 Mayısta açıldığını dile getiren Candan, ikinci duruşmanın 10 Mart 2015'te görüleceğini ve belki de ilk defa Atatürk'ün vasiyetinin orijinalinin görülebileceğini söyledi. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu da herkesin Atatürk'ün mirasının korunması adına davaya müdahil olabileceğini söyledi. Ankara Barosu, mahkemenin kararıyla birlikte davaya tüm vatandaşların müdahil olabileceğini kaydederek, "Türkiye tarihinin en kalabalık müdahil olma davası olabilir." açıklamasında bulundu. 

AOÇ ARAZİLERİNİN 3’TE 2'Sİ GİTTİ 

1925 yılında Atatürk'ün emriyle kurulan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), 102 bin dekar alanıyla Türkiye'nin en büyük tarım uygulama alanıydı. Yıllar içerisinde kanun, düzenleme, yasa ve yönetmeliklerle arazileri yapılaşmaya açılan AOÇ'den geriye 33 bin 350 dekar arazi kaldı. Son olarak toprakları üzerinde Cumhurbaşkanlığı konutu (Ak Saray) yapılan AOÇ arazisi, anayasa ve yasalara aykırı olarak yapılan devir, temlik ve satışlarla 102 bin dekardan 33 bin 350 dekara düştü. Böylece AOÇ arazileri başlangıçtaki varlığının üçte birine kadar düştü. Traktör fabrikası, Ankapark, Anadolu Bulvarı, Ak Saray, Ankara Hali gibi yapılarla yıllar içerisinde sürekli küçülen AOÇ'den geriye artık tanımlanamaz bir arazi kaldı. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×