Gezi Şehitlerinin anneleri soruyor: ‘Yavuz Bingöl’ün yüreği sızlar mı?’
 Antakya Kadın Emeği Derneği  Gezi şehitlerinin anneleri ile birlikte basın açıklaması düzenlediler. Basın açıklamasına Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan’ın anneleri katıldı.

Kadın Emeği Derneği adına açıklamayı yapan Hülya Kadi açıklamasında; “Kadın-erkek eşitliği fıtrata ters” diyen Erdoğan’ın fıtratında kadın, genç, doğa düşmanlığı var. Kadınların hakları başta olmak üzere bin bir mücadele ile kazanılan özgürlükler tek tek elimizden alınıyor. AKP İktidarı uyguladığı neoliberal ve muhafazakâr politikalar sonucu kadın, işçi ve devrimci gençlerin ölümlerinin önünü açmıştır. Her gün onlarca cinayetle güne başladığımız ülkemizde Erdoğan “fıtrat” diyerek, katliamları meşrulaştırmaktadır.
Biz biliyoruz ki Erdoğan’ın fıtratında ayakkabı kutuları var, iş cinayetleri var, koruma altındayken katledilen kadınlar var, sokak ortasında öldürülen gençler var. Gezi direnişine saldırıp polisinin gençleri öldürmesi var. Berkin’i öldürtüp terörist demek var. Soma’da , Ermenek’te işçiyi diri diri gömmek var.
Sözde ‘koruma altındaki’ kadınların katledilmesinin önünü açmak var. Her gün en az üç kadının öldürüldüğü ülkede, katillere “tahrik indirimi” var. Şiddete karşı koruma talep eden kadınların başvurularını önemsememek var.Tecavüze uğrayan kadınlara “senin o saatte orada ne işin var” diye sormak var. Balık istifi gibi dolduruldukları minibüslerde bedenleri yollara saçılan işçi kadınların durumuna “kader” demek var.” dedi.
Hülya Kadi açıklamasının devamında ise: “Erdoğan Başbakanlığı zamanında, Gezi direnişi sırasında ekmek almaya giderken polisin attığı biber gazı fişeğinin kapsülüyle yaralandıktan sonra 15 yaşında hayatını kaybeden Berkin Elvan için “terör örgütlerinin içinde yüzü poşulu bir çocuk” ifadesini kullanmıştı. Çocuktan terörist yaratmaya çalışan Erdoğan, Berkin’in annesini yuhalatmıştı. Türkiye’de birçok aydın, yazar, sanatçı Berkin’i ve Gezi sürecini sahiplenmişken, Yavuz Bingöl iktidara yaranma derdine düşmüştür.
Bir gazeteye röportaj veren Yavuz Bingöl “Erdoğan’ın Berkin Elvan’ın annesini yuhalatması hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna, “Bu çok insani bir şey. Erdoğan Berkin Elvan’ın annesini yuhalattı çünkü onun da ölmüş annesine küfredilmişti.” yanıtını verebilecek kadar basit, sağduyusuz, ürperticidir. Yavuz Bingöl’ün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği konsere çıkacağını öğrenmek, Bingöl’ün aldığı ilk ödülü gösteriyor. Yavuz Bingöl’ü ve onun zihniyetini kınıyoruz!
Bizim fıtratımızda mücadele var, özgürlük var, eşitlik var. Dayanışmak var. Baskının olduğu her yerde isyan etmek var.
Sustukça sıranın bir gün herkese geleceği unutulmamalıdır. Hatay’dan Gezi şehitleri anneleriyle beraber Yavuz Bingöl’ün yüreği sızlar mı diye merak ediyoruz.” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×