Gökçek’in ihale tezgahını dağıtmak isteyen Vadi halkına polis saldırdı: 7 gözaltı
Dikmen Vadisi’ndeki kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek için 9 yıldır her türlü saldırı yöntemini deneyen Melih Gökçek’in ihale taktiğini devreye sokması üzerine Vadi halkı soluğu Büyükşehir Belediyesi önünde aldı. “Bu ihaleyi yaptırmayacağız” diyen Vadililer, saat 13.00’dan itibaren belediye binasının önünde bir araya gelmeye başladı. Bölge halkı ihalenin yapıldığı yere girmeye çalıştı ancak Büyükşehir Belediyesi binası önüne barikat kuran polis tarafından engellendi.
dikmen_vadisi_ihalesi_protestosu_27_11_2014 (2)
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Vadililer, engellemenin ardından ihalenin yapılacağı saate kadar bekleyeceklerini söyledi. Barınma Hakkı Meclisi Temsilcisi Candaş Türkyılmaz bekleme sırasında bir konuşma gerçekleştirdi. Yıllardır binlerce çevik kuvvet eşliğinde vadiye saldıran Gökçek’in şimdi başka bir oyun ile Dikmen Vadisi’ni tekrar satmaya çalıştığını söyledi. Ayrıca buraya basın açıklaması için değil, ihaleye girmek için geldiklerini söyleyen Türkyılmaz; “Bugün Dikmen Vadisi’ni satanlar yarın Türkiye’yi satarlar. Biz ne vadimizi ne ülkemizi sattırmayız” diye konuştu.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Saat 14.00’da yapılacak olan ihalenin başlama saatinden 10 dakika önce polis bir kez daha saldırıya geçti. Polisin bu defaki saldırısı daha sert oldu. Önce kalkanlarla, ardından biber gazıyla saldıran polis, 7 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Polisin saldırısı sırasında kalkanlar arasında ezilen ve biber gazından etkilenen çok sayıda kişi fenalık geçirdi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantıAçıklama sonrasında mahalleliler bir kez daha belediye binasına girmeye zorladı. Polisin bu defaki saldırısı sert oldu. Önce kalkanlarla, ardından biber gazıyla saldıran polis 7 kişiyi gözaltına aldı.
dikmen_vadisi_ihalesi_protestosu_27_11_2014 (8)
dikmen_vadisi_ihalesi_protestosu_27_11_2014 (10)
Dikmen Vadisi halkı, yaşam alanlarını savunmaya devam edeceklerini söyleyerek eylemlerine son verirken, polis saldırısı hakkında şikayette bulunmak ve darp raporu almak için Adli Tıp’a gitti.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Sendika.Org/ Ankara

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×