Gökçek'in yalanlarına karşı Ankaralılar Eymir'de
 Ankaralılar, "Ankara'nın Eymir'i" inisiyatifinin çağrısıyla bu sabah saat 10.30'da Eymir gölünün TRT tarafındaki giriş kapısında buluştu ve göle 150 metre mesafede olan ve "diplomatik otel" yapılması planlanan alana yüründü.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Burada Ankaralılar adına Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu açıklamayı okudu. 
 Bozoğlu, otel projesinin yapılabilmesi için bir ÇED toplantısı yapılması gerektiğini, Ankara'lıların bu toplantıya binlerce insanla katılıp projeye engel olması gerektiğini söyledi. Açıklamada, Eymir’in imara açılmasıyla yok edilmek istendiğine dikkat çekilerek, “Birileri göl manzaralı evlerde oturabilsin diye, Ankara’nın Mogan’la birlikte en önemli doğal gölü olan, tüm Ankaralıların gürültüden uzak dinlenebildikleri, yüzlerde canlı türünü bünyesinde barındıran Eymir Gölü elimizden alınmak isteniyor” ifadelerine yer verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Ankara’nın doğal yaşamını savunmak için “acele kamulaştırma yapılması” çağrısında bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ve ODTÜ bileşenleri, “Eymir Gölü’nün yapılaşmaya açılmasını önlemeye yönelik Eymir çevresinde ağaçlandırma çalışmalarına acilen başlanmasını istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “ODTÜ Ağaç kıyımı yaptı” iddialarına da cevap verilen basın açıklamasında, Eymir’le ilgili asılsız iddialara son verilmesi gerektiği ve ODTÜ’nün Orman Bakanlığı’nın izni olmadan tek bir ağaç bile kesmesinin mümkün olmadığı dile getirildi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Açıklamanın ardından Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan otel projesi ve hukuki durumla ilgili genel bilgi verdi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Proje alanında yapılan açıklamanın ardından Ankaralılar, Gökçek'in "Eymir'in halka açık olmadığı" yönündeki iddialarına karşı toplu şekilde Eymir'e girdi. 
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Yağmurlu ve soğuk havaya rağmen Ankaralıların yoğun katılım gösterdiği etkinlik, ODTÜ'den gelen öğrenci ve mezunların katılımı ile devam etti.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Basın açıklamasına CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da destek verdi. Nazlıaka geçtiğimiz günlerde Yalova Belediye’sinin şehir merkezinde kestiği ağaçlara göndermede bulunarak “Büyükşehir Belediyesi de ağaç kıyımı yapsa, Yalova Belediyesi de yapsa aynı tepkiyi dile getirerek samimiyetimizi gösteririz.” dedi. Aylin Nazlıaka ayrıca “ODTÜ’de kesilen ağaçlarla ilgili tamamen bir karalama kampanyası yürütülüyor. Bunlar periyodik bakımda kesilen ağaçlardır” ifadelerini kullandı.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×