Güler Sarraf'ın havada da önüne yatmış
 Emine Kaplan / Cumhuriyet - 17 Aralık soruşturmasını yürüten, görevden alındıktan sonra yapılan operasyon sonucu tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilen Emniyet Amiri Yakub Saygılı, TBMM Soruşturma Komisyonu’na gönderdiği yazıda çarpıcı iddiaları gündeme getirdi.

Saygılı, Emniyet içindeki bir grubun, “insansız hava araçları”nı da devreye sokarak Rıza Sarraf için “seferber olduğu” iddialarını sorularıyla gündeme getirdi. Saygılı, operasyondan önce dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş’ın kimden talimat alarak “Rıza Sarraf ve grubu ile ilgili çalışma yapılıp yapılmadığını anlamak için Mali Şube Müdürlüğü ekiplerini takibe aldığı ve bu izleme için insansız izleme aracı (İHA) kullanıldığını” sorarken Başbakan Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında tapelerde geçen ve “sıfırlanan paralar” olarak bilinen olayda sevkıyata neden el konamadığının araştırılmasını önerdi.

Saygılı, kendisinin cezaevinde dinlenmesi için komisyona başvuruda bulunmuştu. Saygılı, talebinin karşılanmaması üzerine komisyona ikinci bir yazı göndererek soruşturmayla ilgili 20 soru yöneltti. Saygılı, sorularıyla şu iddialarda bulundu:

* 22 Kasım 2013’te saat 11.10’da dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ı ziyaret etmiştir. Ziyaretinde yanında getirdiği dosya kiminle ilgilidir? Bu ziyarette hangi telkinlerde bulunmuş ve emirler vermiştir.

2010 yılında Rıza Sarraf, Mali Şube müdürünü makamında neden ziyaret etmiş ve neler teklif etmiştir? Sarraf, Emniyet’in hangi birimlerine Bunun maksadı nedir?

* Operasyon tarihinden 8 ay önce MİT tarafından Başbakan’a iletilen rapor kim tarafından kaleme alınmıştır? Bu suçları tespit eden birim savcılığa veya adli kolluk birimine bu suçları bildirmiş midir? Bilgi verilen Başbakan bildirmiş midir? Kimi, neden korumuşlardır?

* 2013 yılında Sarraf’ın Dubai’ye gönderdiği yüzlerce kilogram altınlara Atatürk Havalimanı’nda müdahale edildiğinde neler yaşanmıştır? Gümrük görevlileri altın çantalarını açmaya neden korkmuşlardır?

* Zafer Çağlayan’a en kaliteli piyanoyu kim almış ve parasını kim ödemiştir?

* KOM Daire Başkanı, neden Teknik Şube Müdürüne, İstanbul ve günümüzde Rıza Sarraf’ın telefonu dinlendi mi” diye sormuş ve ilgili bilgileri istemiştir?

* İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş, kimden talimat alarak Rıza Sarraf ve grubu ile ilgili çalışma yapılıp yapılmadığını anlamak için bir adli kolluk birimi olan Mali Şube Müdürlüğü ekiplerini takibe almış ve bu izleme için insansız izleme aracı da dahil kamu kaynaklarını kullanmıştır? Konu, kendisine ve o dönem yardımcısı olan 4. Sınıf Emniyet müdürü Mesut Yılmaz’a sorulmalıdır.

* Ahmet Arıbaş, Mali Şube’nin Sarraf’ı takip edip etmediğini öğrenme görevini kime vermiş, aldığı bilgileri kime aktarmıştır? Arıbaş, operasyondan 20 gün önce mali ve organize şube müdürlerinin görevren alınmasını neden istemiştir?

* Organize ve narkotik şubeden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı ile görüşmek için Sarraf hangi bakanın özel kalemini arattırmış, ‘ben bakanın adamıyım’ mesajını vermiştir? Konu, dönemin Narkotik Şube Müdürü Özlem Bulduk ve Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı’ya sorulmalıdır.

* Sarraf, hangi bakanın emriyle İstanbul Deniz Liman Şube Müdürü’nü arattırarak deniz kenarındaki villasına denizden korunmak üzere polis botu tahsis ettirmiştir? Konu, dönemin Deniz Liman Şube Müdürü Kenan Eyigün’e sorulmalıdır.

* Sarraf, bakanları devre dışı bırakarak aslında daha etkin kiminle çalışmak istiyordu? Zafer Çağlayan, buna nasıl ve neden mani oldu?

* Çağlayan ne tip menfaat için kaç tane ve hangi değerde saat ve mücevher hediye almıştır?

* İstihbarat Daire başkanının ve arkasından İstanbul İstihbarat Şube üdürü’nün değişmesi, siyasetin polis üzerindeki etkisini ne kadar artırdı? Daha seçim için adaylık bile belli olmamışken, Daire Başkanı Engin Dinç ve diğer bazı Emniyet yetkilileri, İstanbul İstihbarat ve Mali Şube müdürlerini arayarak Mustafa Sarıgül hakkında dosya hazırlamalarını isteyecek kadar ileri gitti mi?

* 17 Aralık sabahı İstanbul’da operasyon birimleri Başbakan’a saat 10.30’da bilgi notu gönderdiğine göre Başbakan, saat 08.03’te kimlerin gözaltına alındığı ve olayın mahiyetini oğluna nasıl bildirebilmiştir? Dinleme yapan başka birimler mi vardır? Başbakan’ın bilgiyi aldıktan sonraki ilk tepkisi neden oğlunu arayıp talimatlar verip, kızını İstanbul’a göndermek olmuştur. Bu bilgiye nasıl ulaştığı konusunun kendisine, il emniyet müdürü, il valisi ve KOM Daire Başkanı’na sorulmalı, “sıfırlama” tapelerinin adli tıp ile tarafsız başka laboratuvarlarda analiz ettirilerek montaj ya da dublaj tartışması sonlandırılmalıdır.

* Soruşturma savcısı Celal Kara, iddianameyi tam hazırladığı anda neden görevden alındı?

Emniyet’te 19 mini İHA var

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2011 yılında yaptığı teknolojik atılım ile envanterine “mini” ve “midi” insansız hava araçlarını (İHA) katmaya başladı. Halen Emniyet’in elinde 19’u mini, 3’ü midi toplam 22 adet İHA bulunuyor. Bu araçlar daha çok, uyuşturucu, akaryakıt, silah-mühimmat vb. operasyonlarda devreye sokuluyor. Kale-Baykar tarafından geliştirilen “Gözcü” adlı mini İHA’lar, farklı illerdeki Emniyet’in hava birimlerinde bulunuyor. Elektrik motorlu olduğu için çok sessiz uçabilen Gözcü, kısa menzilde aktardığı görüntüleri yerdeki seyyar komuta birimine iletiyor. Aracın inişi ise paraşüt ile gerçekleşiyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×