Günlerden yine Pınar Selek ve  yine ağırlaştırılmış müebbet istemi
 Mısır çarşısı patlamasına ilişkin davada savcı, mütalaasında Pınar Selek'in ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, Pınar Selek'in avukatlarına savunma yapmak için süre verilmesine karar vererek duruşmayı 19 Aralık 2014 tarihine erteledi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Yeniden yargılanmaya başlayan Pınar Selek’in duruşması öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Hala Tanığız Platformu mahkemenin nihai beraat kararı vermesini istedi.
Hâlâ Tanığız Platformu, Sosyolog Pınar Selek’in on altı yıldır yargılandığı Mısır Çarşısı davasının İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşması öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Füsun Demirel’in okuduğu açıklamada şunlar ifade edildi:
‘Bugün yeni bir duraktayız’
“On altı yıldır süren Pınar Selek davasında bugün yeni bir duraktayız. Hatırlanacağı üzere, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ekim’de görülen son duruşmada Yargıtay bozma kararına uyarak Pınar Selek hakkında verilmiş olan mahkumiyet kararını ve yakalama kararını ortadan kaldırdı. Bugün de Savcılık makamının davaya ilişkin mütalaası ve taleplerini açıklaması bekleniyor.

“Bizim beklediğimiz şey ise elbette bambaşka. Yaşamak ve yaratmak üzere Pınar’ı burada görmek, başka başka meydanlarda el ele farklı meseleler için onunla birlikte yürümek istiyoruz.

“28 Şubat karanlığının ürünü bu davanın adaletle nihayetlendirilmesi, yüzleşme ve demokrasi mücadelesi adına da sınav niteliğinde.

“On altı yıldır söylediğimiz üzere, mücadelemiz sadece tek bir insan için değil adalet ve özgürlük hakkımız için. Bu ülkeye inanabilmek, onu memleket sayabilmek için.

“Nihai beraate kadar buradayız. Nihai beraate kadar bu davanın takipçisiyiz.”

Platform üyeleri basın açıklamasının ardından dava duruşmasını takip etmek üzere Adliye’ye geçti.

Saat 10.00’da başlayan duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet savcısı, Pınar Selek’in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Ne olmuştu?

Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998 tarihinde meydana gelen patlamada, 7 kişi yaşamını yitirirken 127 kişi de yaralanmıştı. Olayın ardından hakkında dava açılan sosyolog Pınar Selek, 2 kez beraat etti. Ancak İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 3. yargılamada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Mısır Çarşısı’nda 1998’de meydana gelen patlamaya ilişkin davada, Selek’e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozmuştu.

3 Ekim 2014 günü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararına uydu ve sosyolog Pınar Selek hakkındaki yakalama kararını kaldırmış ve duruşmayı 5 Aralık 2014 tarihine ertelemişti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×