Hapishane önünde yayın yasağı protestosu

Adalet Bakanlığı'nın 10 Kasım genelgesine karşı biraraya gelen devrimci ve sol basın Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde eylem gerçekleşktirdi. Bugün saat 12.30'da hapishane önünde eylem yapıldı. “Devrimci/özgür basın engellenemez!”, “Tecriti, sansürü dayanışma kıracak!”, “İçerde dışarda hücreleri parçala!” sloganlarının atıldığı eylemde “Basına sansür, tutsaklara tecrit... Tutsaklara yayın yasağına son!” şiarlı ozalit açıldı. Kitle sansürle karşılaşan yayınlarını taşıyarak eyleme katıldı.
Eylemde basın açıklamasını Mücadele Birliği gazetesinden Özlem Oral okudu. Baskı, terör, gözaltılar ve yasaklarla devletin saldırılarının sürekli arttığını belirten Oral, “Her gün yeni yasaklara, yeni baskı yasalarına uyanıyoruz. Zaten sorunlu olan söz, ifade ve örgütlenme özgürlüğü her geçen gün daha çok kısıtlanıyor” dedi. 
'Tutsaklar teslim olmayacak, biz susmayacağız!'
Oral, açıklamada Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün 10 Kasım 2014 tarihli emrini detaylandırdı.

Tutsakların dışarısı ile bağlarını kopartan uygulamanın tecrit koşullarını ağırlaştırdığını, en temel özgürlükleri dahi ellerinden aldığını; diğer taraftan yasalarla, para ve hapis cezalarıyla, sansürlerle susturamadığı demokrat, devrimci ve sosyalist yayınlara yeni bir sansür getirdiğini vurguladı.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı“Bu çift yönlü saldırı ve fiili engellemeyle amaç, düşünceleri nedeniyle tutsak edilenlerin kendi düşüncelerinden koparılmasıdır” diyen Oral açıklamaya şöyle devam etti: “Gezi ile birlikte yükselen, Kobanê direnişine kitlesel destek ve dayanışma eylemleriyle yeni bir ivme kazanan toplumsal hareket, devletin her yönden baskısı ile susturulmak isteniyor. Dışarıda toplumun susturulabilmesinin, baskı ve sömürünün daha rahat sürdürülebilmesinin ilk yolu, içerideki tutsakların susturulabilmesinden, denetim altına alınabilmesinden geçiyor. Ancak içeride tutsakları teslim alıp, dışarıda da kitlelerin sesi olan demokrat, sol, devrimci, sosyalist yayınları susturduklarında, kendi egemenliklerini sağlamlaştırabilecek, sömürü düzenini devam ettirebileceklerdir.”
 
Mektubunu yolla, tecridi kır!
“Bizler buna izin vermeyeceğiz” diyen Oral, eylemi örgütleyenler olarak, bu tecrit ve sansüre karşı mücadeleyi büyüteceklerini belirtti. Yayınları tutsaklara kesintisiz bir periyotta yollayarak yasağa direneceklerini belirten Oral, herkesi baskısını yaptığı veya okuduğu dergi, gazete, fanzin vb. yayınları tutsaklara postalamaya, tecrite karşı dayanışmaya omuz vermeye çağırdı.
Açıklama 1 Aralık Pazartesi günü saat 13.30'da Galatasaray Postanesi önünde yapılacak basın açıklaması ve tutsaklara yayın gönderme eylemine destek olma çağrısıyla bitirildi.
 
Yayınlar yine alınmadı
Açıklamanın ardından yayınlar elden verilmek istendi. Askerin içeri girmeyi engelleme çabalarına rağmen bir kişi yayınları vermek üzere içeri girdi. Hapishane yönetimi ise bakanlığın yasak kararını gerekçe göstererek yayınların alınmayacağını ifade etti.
Gömülü resim için kalıcı bağlantıHapishane yönetiminden yanıt gelene kadar, coşkulu ve öfkeli sloganlar haykırılarak oturma eylemi yapıldı. Eyleme desteği kırmaya çalışan askerler, görüş için hapishaneye gelen tutsak yakınlarını da içeri almadı.

Eylem “Bijî berxwedana zindana!” ve “Devrimci basın engellenemez!” sloganları atılarak bitirildi. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×