İnce; telefonlarımın  dinlenmesi ahlaksızlıktır, skandaldır ve sorumlusu hükümettir.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, kendisinin ‘terör ve organize suç örgütü üyelerinin yanlarına monte edilerek’ telefonunun dinlendiğini bildirdi.
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Hürriyet’in manşet yaptığı TIP dinleme listesi manşetine ilişkin olarak çarpıcı açıklamalarda  bulundu. 2008 ve 2009 yıllarında ‘terör ve organize suç örgütü üyelerinin yanlarına monte edilerek’ telefonunun dinlendiğine yönelik habere atıf yapan İnce, tüm sorumluluğun hükümette olduğunu söyledi.

‘BAKAN, YANLIŞINIZ YOKSA DİNLENMEKTEN KORKMAYIN DİYORDU’
CHP’li vekil, Hürriyet’in bugünkü haberini Twitter sayfasında değerlendirdi. İsminin terör ve organize suç örgüt üyelerinin yanına monte edildiğini kaydeden İnce, “O yıllar dönemin Ulaştırma Bakanı'nın ‘yanlışınız yoksa dinlenmekten korkmayın’ dediği yıllardı. Benim telefonlarımda para sıfırlama, rüşvet, cari açık kapatma, kupon arsa, ayakkabı kutusu, çelik kasa, imar, rant sözlerini duyamazlar! Ancak telefonlarımın hukuka aykırı bir şekilde dinlenmesi ahlaksızlıktır, skandaldır ve telefon dinleme skandalının sorumlusu hükümettir.” dedi.

Konuyu daha önce birçok kez meclis gündemine taşıdığını ifade eden CHP’li İnce, meclise sunduğu soru önergelerini de takipçileriyle paylaştı.

5- Ben 2010 yılında dönemin Başbakanına telefonlarım dinleniyor mu diye sordum http://www2.tbmm.gov.tr/d23/7/7-12871s.pdf … yanıt vermedi: http://www2.tbmm.gov.tr/d23/7/7-12871sgc.pdf …

6- 2010'da bir kez daha soru önergesi verdim, telefonlarım dinleniyor mu dedim http://www2.tbmm.gov.tr/d23/7/7-16203s.pdf … yine yanıt yok http://www2.tbmm.gov.tr/d23/7/7-16203sgc.pdf …

7- Bir kez de bilgi edinme başvurusu yaparak telefonlarımın dinlenip dinlenmediğini sordum, yine yanıt vermediler!

8- Dönemin Başbakan'ın, dönemin Adalet Bakanı'nın yanıt vermediği sorular bugün Hürriyet'in haberiyle ortaya çıktı.

CHP’NİN ELEŞTİRİLERİNE DÖNEMİN ULAŞTIRMA BAKANI CEVAP VERMİŞTİ
Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP’nin “Türkiye’nin korku imparatorluğuna dönüştürüldüğü, herkesin telefonlarının dinlendiği” eleştirisi üzerine, “Yanlış işiniz, yasal olmayan işiniz yoksa dinlenmekten korkmayın, istediğiniz kadar konuşun. Teknolojinin önüne geçme imkânı yoktur. Kim ne yaparsa yapsın, yasal olmayan yollardan yaparsa, delil, şantaj olarak kullanamaz, bunun yaptırımı var” demişti.

29 Ocak 2009 tarihinde CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici,  TBMM Genel Kurulu’nda telefon dinleme olaylarını gündeme getirmişti. Dinlemenin yasal çerçevesini Anayasa’nın oluşturduğuna işaret eden Yıldırım ise, dinlemeye ilişkin ayrıca Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) da bazı maddelerin yer aldığını anımsatmıştı. Yıldırım, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) dinleme yapmadığını, dinleme yetkisine sahip MİT, jandarma ve emniyetin taleplerinin yasalara uygunluğunu denetlediğini, uygun olması halinde, dinleme, izleme ve sinyal takibine izin verdiğini belirterek şöyle devam etmişti:

“Bir genel müdürün dinlenebilmesi için önce bakan tarafından izin verilir, verilmezse itiraz yoluyla sorgulanmasına karar verilir, ardından dinleme yapılır. Doğrudan dinleme için, hiçbir şekilde mahkeme kararı alınamaz. Kamu görevlilerinin, milletvekilinden bürokratına kadar dinleme esasları, yargılanmalarına esas mevzuat hükümlerince yapılır, rastgele yapılamaz”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×