İnsan Hakları Haftası polis barikatıyla başladı
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Haftası nedeniyle Taksim'de basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 12.00’de Taksim Tramvay Durağı’nda gerçekleştirilmesi planlanan eylem öncesinde polisler meydanı ablukaya aldı. TOMA'lar ve çevik kuvvet polisleri meydana çıkan yollarda hazır bekletilirken toplanma alanına gelen eylemciler çok sayıda sivil polis tarafından durduruldu.

“İnsan hakları her gün!” ozalitini açan eylemciler “İnsan haklarıyla insandır!”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!”, “Biji bratiya gelan!” sloganlarını attı. Eylemciler madenci katliamlarına ve Kobanê’den göç etmek zorunda kalanlara dikkat çeken dövizler taşıdı.
 
‘Tam da bu nedenle eylemdeyiz’
Polis meydanın yasaklı olduğunu, meydana geçişe izin vermeyeceklerini ifade ederken İHD İstanbul Şubesi Başkanı Abdulbaki Boğa tam da bu nedenle eylem yapmak istediklerini ve meydanların yasaklanamayacağını ifade etti. Polislerin tutumu karşısında polis barikatı önüne kadar gitmekte ısrar edildi. Bunun üzerine sivil polisler çekildi ve Fransız Konsolosluğu bitimindeki çevik kuvvet barikatı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.


İlk olarak İHD İstanbul Şubesi Başkanı Abdulbaki Boğa Kürtçe açıklama yaptı. Boğa, Kobanê’de gerici çete saldırılarına verilen desteğe, meydanları yasaklayarak polis terörünün önünün açılmasına, Soma’da katledilen madenciler için fıtrat açıklaması yapılmasına değindi ve hak ihlallerine dikkat çekti. 
‘Yanılsama yaratmasın insan hakları yok!’
Boğa’nın konuşmasının ardından söz alan TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise “Kürtçe konuşma yanılsama yaratmasın” diyerek sözlerine başladı. Kürtçe açıklama yapıldığı fakat iki yıldır Taksim Meydanı’na çıkışa izin verilmediğini ifade eden Fincancı, bunun insan haklarına yaklaşımı gösterdiğini ifade etti. İnsan hakları haftasının başında olunduğunu fakat her gün insan hakları günü olsun diye mücadele ettiklerini ifade eden Fincancı, bunun için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×