İnsan Hakları Haftası’nda hasta tutsaklar için yürüyüş
 İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde toplanan eylemciler, “Hapishanelerde baskı, tecrit, işkence var! Biliyor musunuz?” yazılı ve tüm isimlerin yer aldığı “Ağır hasta mahpuslar listesi” pankartlarını ve hasta tutsakların fotoğraflarını taşıyarak Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü.

Yürüyüş boyunca “Susma suça ortak olma!”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur!”, “İnsan haklarıyla insandır!” sloganları atıldı.

Ayrıca tecrit altındaki hasta tutsaklara dikkat çekmek için “Tedavi haktır engellenemez!”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!” sloganları atıldı.


Galatasaray Lisesi önüne gelindiğinde İHD İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa, Kürtçe konuşmasında disiplin cezalarına değinerek “tecrit işkencedir” dedi. ATK ve TMŞ'nin tutumuna da değinen Boğa, tutsakların hapis içinde hapis olduklarını söyledi. 
'Baskı ve işkence düzenlemeleri kaldırılsın'
Basın açıklamasını Zeynep Yıldız okudu. Yıldız, 19 Aralık saldırısının ardından yoğunlaşan tecrit politikasının geldiği noktaya vurgu yaptı. Hapishanelerdeki koşullara dikkat çeken Yıldız, cezalara örnekler verdi. “Bütün insanlık dışı uygulamaların son bulması talebinin, en temel insan haklarının tanınması talebi olduğunu ifade eden Yıldız, baskı ve işkence anlamına gelen hükümleriyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 25. maddesinin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Yıldız tutsakların tedavi hakkına dikkat çekilen açıklamada şunlar söylendi: “Hapishanelerde sağlığını yitiren ve durumu ağırlaşan hasta mahpuslar serbest bırakılmalı, özgür yaşama ve farklı tedavi olanaklarından yararlanabilmelidirler. Özellikle kanser hastalığı gibi moral desteğe, ailenin, sosyal çevrenin yardımına ihtiyaç duyan hastalar açısından dışarıdaki havayı solumak önemlidir.


Eylem, şair Ekrem Oy'un Kürtçe şiiri, Songül Bulur'un seslendirdiği “Metris'in önü” ve Pınar Aydınlar'la birlikte çalan İsyan Ateşi'nin ezgileriyle sona erdi.

Songül Bulur “Hayata Dönüş adıyla öldüren devlet şimdi hasta tutsakları katlediyor” derken Pınar Aydınlar da 19 Aralık katliamına ve direnen tutsaklara vurgu yaptı.
Fotoğraflar : Ömür Eğribel

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×