IŞİD’den dünyanın sonunu getirecek korkunç plan
Belçika’nın Hollanda sınırında bulunan Doel 4 Nükleer Santrali’ne yönelik sabotajın, büyük olasılılıkla terör amaçlı olduğunun açıklanması IŞİD’in ne tür bir saldırı planladığının da bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Ülkede terörle mücadeleden sorumlu Tehdit Analizi ve Koordinasyonu Kurumu’ndan yapılan “Sabotajda terör saldırısı olasılığı yüksek” açıklaması sonrası, Belçika Federal Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Savcılık, soruşturmayı gizlilik içinde yürütüyor.

EN SIK KORUNAN TESİSİ
Yerel basına göre, Belçika’nın en sıkı korunan tesislerinden biri olan Doel’de yapılan inceleme sonucunda, ağustos ayında santraldeki tribünlerin çalışmasını sağlayan yağ tankının vanalarının kasıtlı olarak açıldığı belirlendi.

VANALAR BİLİNÇLİ AÇILDI
Acil toplama bölümüne giden musluğun asma kilidinin kaybolması ve vanaların bilinçli olarak açılması nedeniyle yarım içerisinde 65 bin litre yağ boşa aktı.

Buhar tribünün yağsız çalışması ve aşırı derecede ısınması nedeniyle büyük hasar meydana geldi.

Tribünün tamir giderinin 30 milyon euroyu bulduğu belirtiliyor. Elektrik üretimi nedeniyle yaşanan kayıp da aylık 27 milyon euro civarında.

NÜKLEER SANTRALDEN IŞİD İLE BİRLİKTE SAVAŞMAYA
Doel Nükleer Santrali, teknisyen olarak çalışan Fas kökenli İlyas Boughalab’ın Kasım 2012’de istifa ederek IŞİD’e katılması nedeniyle gündeme gelmişti.

Ekim ayında başlayan “Sharia4Belgium” (Belçika İçin Şeriat) Davası sanıklarından Boughalab, Suriye’de olduğu için duruşmaya katılmadı.

Belçika basınına göre hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenen Bughalab, Doel Nükleer Santrali’ndeki kurulum kaynaklarını kontrol ediyordu.

Boughalab’in, çalışanların sıkı güvenlik soruşturması sonucu belirlendiği nükleer santralde, reaktör bölümüne de girme yetkisi bulunduğu da belirtiliyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI
BBC Türkçe’de yer alan habere göre araştırmalar sonunda sabotajın kesinlik kazanması üzerine Doel Nükleer Santrali’nde güvenlik önlemleri artırıldı.

Santrale 150 güvenlik kamerası daha yerleştirilecek. Manyetik kartlar aracılığıyla yapılan giriş çıkışlar sıkı denetim altına alınacak.

Santralin 4 Ocak’tan itibaren yeniden çalışmaya başlayacağı bildiriliyor.

Sabotaj yapılan Doel’le birlikte çevredeki iki santral de arıza nedeniyle çalışmıyor. Bu nedenle Belçika’nın elektrik sıkıntısı tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Belçika hükümeti ise ülkede kışın elektrik sıkıntısı yaşanmaması için önlemler alıyor. Halk, enerji tasarrufu konusunda uyarılıyor.
Kaynak : ortasayfa.net

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×