İstanbul Üniversitesi'nde polis öğrencilere saldırdı

İstanbul Üniversitesi, 2 gündür polis ve güvenliklerin afişlere saldırması ve öğrencilerin darp edilmesi ile gündemde. 10 Aralık günü olduğu gibi 11 Aralık günü de hiçbir gerekçe göstermeden polisler ve güvenlikler, “Cumhurbaşkanına hakaret ediliyor” diye afişlere saldırdı, kulüp etkinliğini engellemeye çalıştı ve öğrenciler amfilerden gözaltına alındı 
İstanbul Üniversitesi’nde başka bir gerginliği bahane ederek okula giren çevik kuvvet, 10 Aralık Çarşamba günü Hukuk Fakültesi’nde Öğrenci Kolektifleri’nin afişlerine “Cumhurbaşkanına hakaret ediyor” diyerek saldırmıştı. Üniversitelilerin tüm afişleri sökülmüş, Öğrenci Kolektifleri üyeleri darp edilmişti. Bir Öğrenci Kolektifi üyesi darp edilerek gözaltına alınmıştı. Üniversiteliler, polisi ve güvenliği püskürtmüş ve afişlerini yeniden asmışlardı.
İstanbul Üniversitesi'nde neler oluyor?
11 Aralık günü ise önce Edebiyat Fakültesi’nde ardından Hukuk Fakültesi’nde hiç bir gerekçe göstermeden afişleri yırtmaya başlayan polis ve güvenlik, direnen hatta fotoğraf çekmeye çalışan öğrencileri darp ederek gözaltına aldı.

“LGBTİ’ler okula giremez” dediler ve saldırdılar
Hukuk Fakültesi’nde polis gelmeden hemen önce çıkan tartışmada, Özgür Düşünce ve Hukuk Kulübü’nün demokrasi etkinliğine çağrılan LGBTİ aktivisti İdil Su’nun etkinliğe gelemeyeceğini, şikayet geldiğini söyleyen güvenlik, görüntü almaya çalışan bir kadın öğrenciye de saldırdı. Bunun üzerine polis okula girerek tüm afişleri sökmeye başladı.

Polisin saldırmasına karşı Öğrenci Kolektifleri üyeleri, “Cumhurbaşkanına hakaret” denilen afişlerini okulun her yanına asmaya devam ettiler.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×