İstanbullular, Haydarpaşa için yürüdü: O tren bu gara gelecek
Haydarpaşa Garı'nda çıkan yangının dördüncü yıldönümünde, İstanbul Kadıköy Rıhtım'da toplanan yüzlerce kişi Haydarpaşa'ya yürüdü.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Haydarpaşa Garı’nın ranta açılmasının protesto edildiği eyleme Haydarpaşa Dayanışması, İstanbul Kent Dayanışması ve Kadıköy kent Dayanışması'nın yanı sıra
CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ve çok sayıda siyasi parti ve meslek örgütü de destek verdi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Ellerinde meşalelerle yürüyüş yapan grup sık sık ‘Haydarpaşa bizim, İstanbul bizim’, 'Haydarpaşa satılamaz' ve ‘Haydarpaşa gardır gar kalacak’ sloganları attı.

Eylemciler, Haydarpaşa Garı’na ulaştığında grup adına Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ÇED Danışma Kurulu Seekreteri Mücella Yapıcı basın açıklaması yaptı. 
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

“Birinci derece tarihi eser olan Haydarpaşa Garı'nda bilimsel, teknik ve hukuki olarak asla uygulanmaması gereken garın fiziksel bütünlüğünü ve güvenliğini tehlikeye sokacak olayın çatı restoran gibi ticari kullanım dayatmasından derhal vazgeçip biran önce garımızı aslına uygun olarak onarılmasını istiyoruz” diyen Yapıcı, Haydarpaşa'yı özelleştirmek adına kamuoyunun yanlış yönlendirildiğine dikkat çekti. Evrensel hukuk kurallarına aykırı yasaların, yönetmeliklerin ve kararnamelerin "tezgahlandığını" söyleyen Yapıcı, garın kasıtlı olarak yalnızlığa ve bakımsızlığı mahkum edildiğini vurguladı. 28 Kasım 2010 tarihindeki yangının da, "yeniden kullanım" adı altında garın işlevini tartışmaya açtığının altını çizen Yapıcı, iktidarın yapma projesini, işbirlikçileri ile birlikte garın çatısından başlatmaya çalıştığını söyledi. Yapıcı “Kentimizin yağmalanan her bölgesinde ve direnen halkımızla birlikte dayanışmalarımızla eskisinden çok daha güçlüyüz, çok daha kararlıyız ve biz bu yangını da söndüreceğiz” ifadelerini kullandı. Yapıcı, daha sonra şunları söyledi: "Bütün bu uyarılara , sürdürülen yargı süreçlerine, bilimsel raporlara daha da önemlisi yıllardır sürdürülen toplumsal direnişe rağmen, iktidar vazgeçemediği yağma projesini, emrindeki sorumsuz ve duyarsız idareler ile işbirlikçileri eliyle Haydarpaşa Garı’nın çatısından başlayarak hayata geçirmeye kalkışmışlardır. Bu cesaret ve cüretin asıl nedeni ise ülkemizin ve kentlerimizin bütün yaşamsal değerlerini, garlarını limanlarını, ormanlarını, meydanlarını, parklarını işbirlikçi sermayenin emrine sunmak için deprem, yangın gibi afetleri dahi fırsat olarak kullanmaktan çekinmeyen iktidarın; hukuk, kural, bilim, teknik, kamu ve toplum yararı tanımayan ısrarcı tavrıdır.”
Haydarpaşa'yı ve limanı yağmaya açacak projelere geçit vermeyeceklerini belirten Yapıcı, nöbet tutmaya devam edeceklerini söyledi. 

Açıklamanın ardından gar kapısına “Haydarpaşa gardır gar kalacak” yazılı siyah çelenk bırakıldı.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Açıklamanın ardında grup, şarkılar söyleyerek eylemi bitirdi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
haydarpaşa_28kasım6

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ
“Haydarpaşa Garı ve çevresinin uluslararası emlak tacirlerine pazarlanma Süreci 2003 yılından beri 11 yıldır kesintisiz olarak sürdürülmektedir.

Haydarpaşa Gar Liman ve çevresini Türkiye'nin en büyük özelleştirme projesi adı Altın'da Haraç mezat uluslararası pazara çıkaran iktidar Tarafından bu yağma Savaş'ın uğrunda hiçbir fırsat kaçırılmamış, kamuoyunu yönlendirmek amacıyla her türlü hile kullanılmış; Anayasa evrensel hukuk kurallarına Aykırı yasalar, Yönetmelikler, kararnameler, planlar, projeler tezgahlanmış: Haydarpaşa Garı ve Çevresi, asli işlevlerinden, trenlerinden ve vapurlarından kısası halktan kopartarak Kasıtlı bir yalnızlığa ve bakımsızlığı mahkum edilmeye çalışılmıştır...

Haydarpaşa Garı, 28 Kasım 2010 günü Dünya'nın gözü önünde TCDD'nin Teftiş Kurulu Başkanlığının raporlarına dahi yansıyan bir dizi tedbirsizlik, özensizlik sorumsuzluk ve ihmal sonucu yanmış ve çok ciddi hasar almıştır.

Bir türlü vazgeçilemeyen yağma projeleri, 28 Kasım 2010 tarihinde yangın bahane edilerek, yeniden Gündeme getirilmiş, yangından sonra acilen ve bilimsel tekniklere uygun olarak yapılması gereken onarım Sürecinde "yeniden Kullanım" adı Altın'da "gar" işlevi ve binaya yeni işlevler verilmesi fikri tartışmaya açılmıştır.

Restorasyon Sürecinde garın "çekim merkezi" olması için "yeniden Kullanım" adı Altın'da "gar" işlevinin ve binaya yeni işlevler verilmesi fikrinin tartışmaya açılmasını, yağma projelerinin bir başka meşrulaştırma aracı olarak değerlendirdiğimizi tüm kamuoyuna ve ilgileri açık ve net olarak defalarca bildirmiştik.

"Toplumsal direnişe" rağmen, iktidar vazgeçemediği yağma projesini, emrindeki sorumsuz ve duyarsız idareler ve işbirlikçileri eliyle Haydarpaşa garının çatısında başlayarak hayata geçirmeye kalkışmaktadır.

Artık kaçınılmaz sona yaklaştığının farkına varan iktidar; sadece bu ısrarcı tavrı ile yetinmeyip, kamusal Görevini yapan Yargıyı ve uzman Kuralları baskı altına almak için en yetkili ağızlardan Açıkça tehdit etmeyi suçu ve Suçluyu savunmayı toplumu sindirmek için cana kıymak dahi her türlü Şiddete başvurmayı ve toplumsal kesimleri birbirine düşman etmeyi mubah görüp özendirmektedir.

Ancak bu nafile çabayı sürdürenler bilmelidir ki tarihi, kültürü ve yaşamsal değerlerimizi korumaktan, bilimi, Tekniği ve hukuku ve yaşamı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz...

10 yıldır Haydarpaşa ve Limanı, yağmaya açacak projelerine geçit vermedik, geçit vermeyeceğiz !

HAYDARPAŞA GARDIR GAR KALACAK !

Haydarpaşa garı rantçılara para kapısı olmayacak, GARDIR GAR KALACAK!”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Temel Arslan 4 yıl önce

Afetlerden medet umup felaketler den bile rant elde etmeyi düşünen zihniyetin temsilcilerini destekleyen beyler Unutmayın ki felaketten beslenenler mutlaka ve mutlaka o gadre uğrarlar