İşte Erdoğan’ın Vahdettin Köşkü’ndeki doğa cinayeti!
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kaçak olması, yargı kararlarının hiçe sayılması, maliyeti ve ihtişamı nedeniyle büyük tepki çeken Kara Saray’ı diktirdiği Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) ardından Vahdettin Köşkü’nde yaptırdığı ağaç katliamı belgelendi. Ortaya çıkan fotoğraflar, Erdoğan’ın aynen AOÇ’de yaptığı gibi ağaçları ve bitki örtüsünü insafsızca traşlatırıp betonlaştırdığını gösteriyor.

Zaman’dan Mustafa Gürlek’in haberine göre; Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisi olarak kullanılmak üzere restore edilen Çengelköy sırtlarında bulunan Vahdettin Köşkü’nün Boğaziçi Kanunu’na aykırı bir şekilde restore edildiği ortaya çıktı. 

Üç yılda yapılan çalışmalar sonucu çehresi baştan sona değişen köşkün bahçesinde 300 ağacın yeni yapılaşma nedeniyle kesildiği ileri sürülüyordu.

Vahdettin Köşkü’nün, 2009 yılı imar sınırları ve restorasyon bitiminden sonraki durumunu gösteren uydu fotoğrafları, vahameti gözler önüne seriyor. 2011 yılında aslına uygun bir şekilde restore edilmek amacıyla yıkılan Vahdettin Köşkü’nün etrafında bulunan 300 kadar ağacın kesilmekle kalmamış Boğaziçi İmar Kanunu gereği aynıyla ve binaların yerinde restorasyonu zorunluluğu bulunurken bu kural hiçe sayılmış.

Restorasyon ile köşkün  çevresinde ciddi değişikliklere kapı aralanmış. Boğaziçi öngörümün bölgesinde bulunması, tarihi eser hüviyeti nedeniyle çok hassas restorasyon kuralları uygulanması gerekirken, bölge “resmi alan” statüsüne alınmak suretiyle adeta her türlü imar hukuksuzluğuna zemin hazırlanmış.


Restorasyondan önce Vahdettin Köşk'ü ve çevresi (2009)


Restorasyondan sonra Vahdettin Köşk'ü ve çevresi (2014)

ORHAN VELİ’NİN ESİN KAYNAĞIYDI
Üsküdar'da Kuleli Askeri Lisesi'nin arkasındaki tepelik arazide bulunan bu koruluk, 60 dönümlük bir alana sahip olan Vahdettin Köşkü ve haziresinde 4 ayrı ahşap yapı bulunuyordu. Ana köşkün yanı sıra bitki zenginliği açısından da İstanbul'un nadir bölgelerinden biriydi bölge. Örneğin tarih kayıtlarında ve son dönemlerdeki seyahat yazılarında çevreci ve turizmcilerin tespitlerine göre köşkün bahçesinde, koruluğun içinde suni gölcük ve köprüleri; sedir, fıstık çamı ve porsuk ağaçları çevreliyor. Fıstık çamları, at kestaneleri ve çınarlar, akçakesme, ıhlamur, kermes meşesi, yalancı akasya, toros sediri, Himalaya sediri, servi ve erguvanlar bulunuyordu. Leylak, karayemiş, gül ibrişim, manolya ve çoban püskülleri gibi çiçekli ağaçların yanı sıra, malta eriği, yabani fındık, kızılcık ve yabani kiraz gibi mevye ağaçları vardı. 

Yeşili ve boğaziçine hakimiyeti nedeniyle şairlere ilham kaynağı oldu. Orhan Veli'nin “İstanbulu dinliyorum gözlerim kapalı” dizelerini burada yazdığı ve sık sık İstanbul manzarasını izlemek için buraya geldiği rivayetler arasında yer alıyor. 


 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×