Kediler sandıklara da girmiş! AKP böyle oy çaldı
AKP’lilerin, ilçe seçim merkezlerindeki, hakimler ve görevliler dışındaki kişilerin girmesinin yasak olduğu, sandık sonuçlarının birleştirme tutanaklarına geçirildiği bölümlere girdiği, hatta hakimler yerine sonuçları bilgisayarlara da girdiği ortaya çıktı. 
Taraf’tan Aysun Yazıcı’nın haberine göre; 30 Mart Yerel Seçimleri’nde Kâğıthane’deki CHP ve MHP’ye ait binlerce oyun AKP’ye kaydırılmasına ilişkin skandal büyüyor. İstanbul Adliyesi’nde oy hırsızlığı iddialarını belgeleyecek 7 dava daha açıldı. Sanık olan sandık başkanlarının 10 yıla kadar hapsi istendi. 
CHP’nin başvurusu üzerine incelenen Kâğıthane’deki 36 şüpheli sandıktan 22’sine dava açılmıştı, son açılan davalarla birlikte bu sayı 29’a yükseldi. Öte yandan, soruşturma aşamasında alınan skandal ifadeler ortaya çıktı. Sanıklar CHP ve MHP tutanaklardaki değişikliklerin seçim kurulu üyelerince yapıldığını söylüyorlardı.

HAKİM YORULUNCA AKP’LİLER YAZMIŞ!
Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Kâğıthane İlçe Seçim Kurulu Müdürü T. A.’nın ifadesi, hem sanıkların savunmalarını doğruladı, hem de skandal bir gerçeği ortaya çıkardı. T. A. ifadesinde, sandık sonuçlarının sayıldığı ve bilgisayarlara işlendiği gizli odada AKP’lilerin olduğunu itiraf etti. T.A. oyların kayda geçirildiği anla ilgili, “Orada bulunmamaları gereken birkaç kişi vardı. Hatta bu kişileri kavga edip odadan kovdum” dedi. 
T. A. ifadesinde, seçim sonuç tutanaklarının bilgisayarlara işlendiği sırada, kurulda görev yapan hakimlerin yorulduğunu ve tutanakların AKP’liler tarafından girildiğini itiraf etti.
T. A. olayı şöyle anlattı: “Geç saatlerde seçim hâkimi yorulduğu zaman bizim de yorgunluğumuzdan yararlanarak, bu tutanakları orada bulunan O.T, ve oğulları T.T. ile H.T. isimli kişiler girdi. Bu kişilerin herhangi bir tahrifat yaptıkları konusunda bir şey diyemem, çünkü görmedim. Bu kişilere, bulunmamaları gereken yerde ne yaptıklarını, neden tutanakları incelediklerini sorduğumda, bana sonuçları aldıklarını söylediler, halbuki bu tutanaklar tüm partililere sandık başında verilmişti. Bu kişilerin AKP’li olduklarını biliyorum.”

“TUTANAKLARDA İŞLEM YAPMADIM”
Bu ifade üzerine savcılık, odaya giren AKP’lileri ifadeye çağırdı. O.T. ifadesinde, “Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu’na üyeyim. Partinin seçim işleri başkanıyım.  Orada gözlemci sıfatıyla bulunabilirim. Tutanaklar üzerinde herhangi bir  işlem yapmadım” dedi. Savcılık, üç AKP’li hakkında “Tahrifatı yaptıklarına dair kesin sonuca varılamadığı” gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

CHP: BU BİR SKANDAL
Bu ifadelere karşı CHP Kâğıthane Başkan Adayı Zeynel Öztürk ifadenin bir “skandal” olduğunu söyledi. Seçim Kurulu üyeleri dışında kimsenin girmemesi gereken yere AKP’lilerin alınmasının oy hırsızlığını belgelediğini söyleyen Öztürk,“Oyların bilgisayara işlendiği kozmik odada AKP’liler var. Bu usulsüzlük, seçim kurulu müdürü tarafından itiraf edildi. Bu odaya sadece Seçim Kurulu’nun özel olarak görevlendirdiği kişiler girebilir, başka kimse giremez. Hele ki bir siyasi parti üyesi  asla giremez. Bu bir skandal” dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×