Konu TÜRGEV olunca Bakan çıkardığı yasayı unuttu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV’e yapılan arsa ve taşınmaz tahsisleriyle ilgili soruya yanıt veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, partisi AKP’nin oylarıyla çıkan yasayı ‘unutarak’ “Bedelsiz tahsis”in mümkün olmadığını söyledi.

Bilgisi yokmuş!
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, devlete ait bazı taşınmazların TÜRGEV’e tahsis edilip edilmediğini sormuştu. Tanrıkulu’un soru önergesine yanıt veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek şu ifadeleri kullandı: “Vakıf, dernek, kanunla kurulmuş kurum ve kuruluşlar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları lehine bedelsiz irtifak hakkı tesis edilmesi mümkün bulunmamaktadır.” Şimşek, soru önergesindeki taşınmazlarla ilgili bakanlığın kayıtlarında herhangi bir bilgiye rastlanılmadığını da söyledi.

Çetin: Bakan yanıltıyor
CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin ise eylül ayında çıkan Torba Yasa’yla bedelsiz tahsisin mümkün hale getirildiğini hatırlatarak “Bakan bu yanıtıyla yasa hükmünü ya görmemiş ya da bilerek saklıyor. Bu yanıt yanıltıcı” dedi. “Zaten arsa tahsisi yapılıyordu, yasayla taşınmazlar da kapsama alındı” diyen Çetin şöyle devam etti: “Bütün AKP’li belediyeler zaten TÜRGEV’e arazi tahsisi için yarışa girmişlerdi. Anlaşılan ellerinde arsa kalmamış sıra taşınmazlara gelmiş. Doymak bilmeyen hırs var. Bu düzenleme ile örneğin İstanbul’da çok değerli arsa, arazi, yalı, kıyı, sosyal tesis ne varsa belediyeler tarafından istedikleri kişi, kurum ya da kuruluşlara bedelsiz ya da çok düşük bedelle devredilebilecek.”
Kaynak : BİRGÜN

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×