Maden mühendisleri, Dünya Madencilik Günü’nde sokakta

TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nın çağrısıyla maden mühendisleri Soma, Muğla, Yatağan, Zonguldak, Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Bursa, Kütahya ve Konya’da basın toplantıları ve basın açıklamaları gerçekleştirdi.

Dünya Madenciler Günü, madenlerde durmak bilmeyen iş cinayetlerinin, sermayenin kâr hırsıyla çıkarılan kömürlerin, doğal yaşama ve güvenceli çalışmaya karşı göz dikilen yeni maden sahalarının gündemiyle geldi. Eylemler de iş cinayetlerine ve güvencesizliğe karşı buluşmalara dönüştü.

‘Maden Kanunu taslağı sorunları çözmeyecek’
Açıklamalarda okunan bildirgede yeni Maden Kanunu taslağının, maden alanında yaşanan sorunları çözmeyeceğini belirtti. Taslakta madenlerde teknik nezaretçiliğin kaldırıldığını, maden çalışmaları esnasında sürdürülen denetim faaliyetinin de taşeronlaştırıldığı vurgulandı.

Maden Mühendisleri Odası, bildirgede “Soma’da yaşanan faciada 5’i meslektaşımız 301 maden emekçisi yaşamını yitirmiştir. Facialar sonrası 40’ı Soma’da, 4’ü Ermenek’te olmak üzere 44 meslektaşımıza dava açılarak, günah keçisi seçilmiş ve sanık olarak mahkemeye sevk edilmiştir” diyerek mühendislerin de madenlerde yaşanan katliamların mağdurları arasında yer aldığını ifade etti.

‘Sorumluluktan kaçılıyor’
Açıklamada Maden Kanunu taslağının tüm önerilerin, uyarıların ve katliamdaki sorumlulukların görmezden gelinerek hazırlandığını kaydede oda yönetimi, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’ndaki değişikliklerde de üniversitelere, emek ve meslek örgütlerine gidilmediği, böylelikle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğu üzerinden atmaya devam ettiklerini ifade edildi.

Adana’da yürüyüş 

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Adana Şubesi, gerçekleştirdiği yürüyüş ve basın açılamasıyla işçi katliamlarına dikkat çekti.

Oda binası önünde toplanan kitle “Yanan biz olduk, siz kömür sandınız / TMMOB Maden Mühendisleri Odası Adana” pankartı arkasında Atatürk Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Madencinin feneri sönmeyecek'' ''Diren Soma/Ermenek mühendisler seninle'' sloganları atıldı.

Atatürk Parkı’na ulaşıldığında basın açıklaması okundu. Açıklamada, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nün kısa tarihçesi aktarıldı.

Soma, Ermenek, Şırnak, Elbistan ve Zonguldak’taki madenci katliamları teşhir edilerek asıl sorumlular AKP ve patronlarken suçun maden mühendislerinin üzerine atıldığı söylendi. 

Açıklamada, son kanunların da cinayetleri engellemek için değil bu haksızlığı yasallaştırmak için çıkarıldığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Siyasi iktidar ben yaptım oldu anlayışı ile bilimi ve tekniği redederek madencilijk faliyetlerini düzenleyemeyecek,iş cinayetlerini engelleyemeyecektir.Yaşanacak iş cinayatlerinin sorumluları meslek odalarının,sendikaların ve üniversitelerin görüşünü dikkate almayan bürokratlar,ilgili bakanlar,hükümet ve oy verecek olan milletvekilleridir!”

Basın metninin okunmasının ardından iş cinayetlerinde katledilen maden işçileri için siyah balonlar uçuruldu. 

Soma’da basın açıklaması 
Manisa Soma’da 4 Aralık vesilesiyle Soma Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yapan Maden MO üyelerine DİSK üyeleri de destek verdi. 

İstanbul’daki basın açıklaması ise Taksim Meydanı’nda yapıldı. 

Maden MO üyeleri, şubelerinin bulunduğu diğer illerde de basın toplantıları düzenlediler.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×