Mazgirt halkından gerici müftüye tepki yürüyüşü

Tunceli'nin Mazgirt ilçesi Akpazar Beldesi’nde 24 Kasım’da Anadolu Lisesi’ne ziyarete giden Müftü Muhammet Yusuf Yaşar, öğretmenlerle konuşurken gençleri “uygunsuz hareketlerde bulunmak” ile suçladı ve “19-23 yaş grubundaki gençler elinde bira dolu poşetlerle sağda solda geziyor. Öyle şeyler yapıyorlar ki, dilim varmıyor söylemeye” dedi. Yaşar’ın sözlerine tepki gösteren öğretmenler bu sözlerle ilgili tutanak tutturdu ve Kaymakamlık ile Valiliğe gönderdi.

Mazgirt’in ÖDP’li Belediye Başkanı Tekin Türkil ve DBP İlçe Başkanı Ali Rıza İlbey ile kadın, çocuk ve eğitimcilerden oluşan bir grup Yaşar’ı protesto için bir yürüyüş gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanı’ndan Mazgirt Kaymakamlığı’na yürüyen kitle, burada bir oturma eylemi gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında müftünün sözlerinin kabul edilemeyeceği söylendi. “Müftünün öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmalar yenilir yutulur cinsten değil. Derhal görevden el çektirilmeli ve il dışına gönderilmelidir. Bir dakika daha ilçede bekletilmemelidir” denilen eylemde özür de talep edildi.

Valilik ise yazılı bir açıklama yaparak müftü hakkında idari soruşturma yapıldığını duyurdu.

Müftü Yaşar ise izne ayrıldı.

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×