Meğer zenginmişiz de haberimiz yokmuş!

Milyonlarca işçi ve emekçinin açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşamaya ve çalışmaya mahkum edildiği, işsizlik oranının yüzde 20’ye dayandığı ülkemizde ne kadar zenginmişiz de haberimiz yokmuş.

Unuttuğumuz “zengin olduğumuz gerçeğini” bize hatırlatan zat ise, gerçek verileri hesaba katmadan yaptığı araştırmalarıyla tanınan Türkiye İstatistik Kurumu’nun tepesinde oturan Birol Aydemir.

“Zenginiz ama ispatlayamıyoruz”
TÜİK’in Ekonomi Muhabirleri Derneği ile düzenlediği istatistik okuryazarlığı programında konuşan Aydemir, milli gelirde Türkiye’nin, rakamların gösterdiğinden daha iyi noktada olduğunu iddia etti. Aydemir, “Rakamların gösterdiği yerde değiliz ama ispatlayamıyoruz” dedi.

Aydemir, “Ürettiğimiz istatistiklerin doğruluğunu dünyanın her yerinden gelecek insanlara kanıtlayabilirim” iddiasında bulundu.

Aydemir zenginlerden de şikâyet ederek, “Veriyi en çok zenginlerden alıyoruz, ama onlar da doğru veriyi vermiyor. Eğitimliler veriyi vermiyor. İki kesimden mustaribiz. Köye gittiğinizde oturtuyor, yemek yediriyor çay veriyor. Ama doğru veriyi vermiyor. Rakamların gösterdiği yerde değiliz ama ispatlayamıyoruz” diye konuştu.

Birol Aydemir, İstanbul’daki araçların İngiltere’den lüks olduğunu, Türkiye’de köylerde bile her evde çamaşır makinesi bulunurken kişi başına milli geliri Türkiye’nin beş katı olan ABD’de apartmanlarda ortak çamaşır makinesi kullanıldığını belirterek devlet kurumu TÜİK’in kendi verilerini dahi hiçe saydı.

İşsizlikte ağırlaşan tablo
TÜİK’in Türkiye’deki işsizlikle ilgili son araştırmasında, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olan kişiler işsiz olarak değerlendirilmemesine rağmen 2014 yılı Ağustos döneminde 2 milyon 944 bin kişinin işsiz, işsizlik oranının ise yüzde 10.1 olduğu belirtilmişti.

DİSK-AR ise, TÜİK’in araştırmasından hareketle hazırladığı raporunda, bu kesimlerin de eklenmesiyle gerçek işsizlik oranının yüzde 17,1, işsiz sayısının da 5 milyon 430 bin kişi olarak gerçekleştiğini açıklamıştı.

Türk-İş’in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Kasım ayı raporunda ise, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) 1.224,87TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarının (yoksulluk sınırı) ise 3.989,80TL olduğu belirtildi. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×