Memurlara rüşvet yerine kadın
 CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, yolsuzlukları anlattığı video serisinde bu kez Enerji Bakanlığı'ndaki rüşvet çetelerini açıkladı.

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, kendi youtube hesabından yayınladığı videoda, enerji bakanlığındaki ihalelere fesat karıştıran rüşvet veren bürokratlar ve iş adamlarından oluşan yolsuzluk çetesini açıkladı. Erdoğdu, 11 nisan 2006 tarihinde dönemin Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Deniz Feneri Yolsuzluğu soruşturmasındaki savcılar ile birlikte rüşvet çeteleri ile ilgili soruşturma başlattığını anlatı.

Erdoğdu, "soruşturma sonrasında başlatılan davanın içeriğinde kadın bedenine bile muhafazakar diyen kendine bürokratlara İstanbul'un 5 yıldızlı otellerinde nasıl rüşvet verdiğini görüyorsunuz. Bu davanın yargılaması yapıldı bu davanın yargılaması sonucunda sanıkların bir çoğu hüküm giydi" dedi.

Bu sanıkların arasında AKP'ye yakın iş adamlarının olduğunu açıklayan Erdoğdu, bir sonraki yayınlayacağı videoda "Siemens Yolsuzluğu"nu anlatacağını belirtti.

İşte o açıklama:
"Bu videoda size Enerji Bakanlığındaki ihalelere fesat karıştıran rüşvet veren bürokratlar ve iş adamlarından oluşan yolsuzluk çetesini anlatacağım. 11 nisan 2006 tarihinde dönemin Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, görevdeyken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile bir soruşturma başlattı. Soruşturmayı Deniz Feneri Davası'ndan el çektirip, haklarında soruşturma başlatılan savcılarla birlikte yapıyor. Bu soruşturma sırasında Enerji Bakanlığı'nda yapılan çok büyük ihalelerde hangi ihaleler var; mesela tuz gölü depolama tesisleri ihalesi var, kompresör ihaleleri var, kompresör ihaleleri ne demek ; doğal gazın diğer ülkelerden alınıp bütün ülkeye yayılmasını sağlayan büyük kompresör istasyonlarından bahsediyorum.

14 BÜYÜK PROJEDE İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA
Doğalgazla ilgili rüşvet iddiaları var, yine devlet su işlerinde bu kapsamda bazı rüşvet bu kapsamda belirlenmiş bazı ihalelerde rüşvet işlemi var. Toplam 14 büyük projede ihaleye fesat karıştırıldığı ve rüşvet verildiği telefon dinlemeleri ile görüntülerle ve devlet evrakı ile tespit ediliyor ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir dava açılıyor. Davanın içeriğinden size çok bahsetmeyeceğim ama sadece ihalelerde verilen rüşvetler, çıkma paraları, şartnamelerin nasıl birlikte hazırlandığı bürokratlar ve bu yolsuz iş adamları nasıl birlikte hazırlandığından daha da hüzün verici ne ile karşılaşıyorsunuz?

KADIN BEDENİ "RÜŞVET" DİYE "MUHAFAZAKARIM" DİYEN BÜROKRATLARA VERİLDİ
Davanın içeriğinde kadın bedeninin bile kendisine muhafazakar diyen bürokratlara, İstanbul'un 5 yıldızlı otellerinde rüşvet diye verdiğini görüyorsunuz. Bu davanın yargılaması yapıldı, bu davanın yargılaması sonucunda sanıkların bir çoğu hüküm giydi. Sanıklardan kastım kim? AKP'ye en yakın iş adamları, en büyük ihaleleri alan iş adamları bütün müdahalelere rağmen mahkemenin doğru kararıyla yargılandılar. Ancak tabi bu doğru kararın üzerine bence Yargıtay 5. Ceza Dairesinin verdiği yanlış kararlar bir kısımları kurtuldu. Ama çok büyük bir kısmı hüküm giydi.

MİLYARLARCA DOLAR ZARAR ETTİK
Peki bu Ankara'daki Enerji Bakanlığı'nın ihalelerine özellikle yerleşmiş bu rüşvet çetesinin bu yolsuzluk çetesinin faaliyetleri sonucu ne oldu? Tuz Gölü Depolama Tesislerini yapamadık milyarlarca dolar zarar ettik, kompresör istasyonlarımız bozuk teslim edildi. Bu sefer kompresör istasyonları kışın çalışamadığı için basınç düştü evlerinize gaz gelmedi. İhalelerde milyarlarca dolar zarar ettik.Toplam ihalelere baktığınızda en az iki katı fiyatlarla ile alındığı ortaya çıktı. Doğal gaz iletim hatlarımız var ya hani hepinizin evine doğal gaz taşıyan, o iletim hatlarının bir çoğu işte bu rüşvet iddiası hatta hükümlüsü olan şirketler tarafından yapıldığı için bu boru hatları evsafına uygun yapılmadı, güvenli yapılmadı ve BOTAŞ tarafından teslim alınmadı ve milyarca dolar kamu kaynağı bu şekilde heba edilmiş oldu. Ama bu işin içerisinde birde Siemens Yolsuzluğu boyutu var. Siemens Yolsuzluğunu da bir sonraki videoda sizlere anlatacağım hepinizi saygıyla selamlıyorum."
Odatv.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×