MİT saklıyor! IŞİD Türkiye’nin parasına da el koydu
Türkiye’nin Musul Başkonsolusluğu’nun IŞİD tarafından basılarak 49 personelin rehin alınmasına ilişkin olaya ilişkin yeni bilgiler gün yüzüne çıktı. Emniyette ifade veren personele göre, konsolosluğun zamanında tahliye edilmesi ve çatışmaya girmeden teslim olunmasının nedeni, “Türkiye Müslüman bir ülke, IŞİD bize bir şey yapmaz” düşüncesi oldu. Baskın sonrasında Konsolos Öztürk Yılmaz’ın kimliği IŞİD’ten üç gün boyunca saklandı. Ancak daha sonra Yılmaz’ın kimliğini öğrenen IŞİD militanları, konsolosluğa ait çanta içindeki yaklaşık 2 milyon Euro’ya da el koydu. Kurtarma operasyonunu gerçekleştiren Dışişleri Bakanlığı ve MİT, savcılığa soruşturmayı ilerlemesini sağlayacak, şüphelilerin kimliklerini ortaya çıkaracak herhangi bir bilgi vermedi.
Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na yönelik terör örgütü IŞİD’in 11 Haziran günü gerçekleştirdiği baskında 101 gün boyunca rehin alındıktan sonra serbest bırakılan 49 personelin, Emniyet’teki ifade alma işlemleri tamamlandı. Savcılığın talimatı üzerine Ankara Emniyeti, başta Konsolos Öztürk Yılmaz olmak üzere başkentte oturan mağdurların tek tek ifadesini aldı. Rehinelerin verdikleri ifadeler, baskına ve sonrasında yaşananlara ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıkardı.

“IŞİD BİZE BİR ŞEY YAPMAZ” YANILGISI
Buna göre konsolosluğun tahliye edilmemesinin sebebi,“Türkiye Müslüman bir ülke olduğu için IŞİD bize bir şey yapmaz” düşüncesi oldu. 11 Haziran’daki baskından yaklaşık 5 gün önce IŞİD, konsolosluğa çok yakın bir noktada bulunan askeri birliğe saldırdı, gece boyunca çatışma yaşandı. Irak askerleri, silahlarını bırakarak garnizonu terk etti. Bunun üzerine konsolosluk çevresinde ilk aşamada sessizlik yaşandı, daha sonra silahlı kişiler görülmeye başlandı.
Bu aşamadan sonra konsolosluk yetkilileri tahliye için plan hazırladı, bu uygulanmadı. 11 Haziran günü kapıya ağır silahlarla gelen IŞİD militanları, teslim olmaları için 10 dakikalık süre verdi. Ankara’dan gelen talimat üzerine tüm personel çatışmaya girmeden teslim oldu. IŞİD militanları, konsolosluk içinde kilitli bir odaya girmek istedi. Arapça bildiği için militanlar ile konuşan bir polis, “Buranın askeri kanat sorumlusu benim, siyasi sorumlu ise Türkiye’de. Buranın anahtarı ise siyasi sorumluda” diyerek, hem konsolos Öztürk Yılmaz’ı sakladı hem de odanın açılmasını engellemek istedi. Ancak IŞİD mensupları, kapıyı kırarak odaya girdi. Baskın öncesinde tüm önemli evraklar imha edildiği için IŞİD, kritik bilgi belgeye ulaşamadı.

2 MİLYONA EL KOYDULAR
Yaklaşık 3 gün Konsolos Yılmaz’ın kimliği gizlendi. Personelin üzeri aranmadığı için Yılmaz’ın kimliği ve üzerindeki telefon açığa çıkmadı. Hatta personel, baskın öncesinde konsolosluğa ait yaklaşık 2 milyon Euro’yu çantaya koyarak kişisel eşya diye yanlarına aldı. 3. günün sonunda durumdan şüphelenen militanlar, herkesin üzerini aradı. Böylelikle hem Yılmaz’ın kimliği açığa çıktı, hem de paralara el konuldu. Personelin ifadesine göre, rehineler hiçbir zaman Musul dışına çıkmadı. 101 gün boyunca rehineler Musul sınırları içinde çeşitli adreslerde tutuldu.

MİT VE DIŞİŞLERİ BİLGİ VERMİYOR
Öte yandan soruşturma kapsamında Dışişleri ve MİT’ten olaya ilişkin bilgi ve belge ile sorumluların varsa kimlikleri istendi. Alınan bilgiye göre Dışişleri Bakanlığı, bu zamana kadar savcılığa yanıt vermedi. MİT ise savcılığa gönderdiği kısa yanıtta, baskını gerçekleştirenlerin “IŞİD mensupları olduğu, liderlerinin ise Bağdadi olduğu” bildirildi, fakat şüphelilerin isimlerini vermedi. Rehineler ifadelerinde sadece militanların kod isimlerini söylediği için savcılık şüpheli ismi bulmakta sıkıntı yaşıyor. Eğer isimler tespit edilirse adli yardımlaşma kapsamında Irak’tan bu kişilerin iadesi istenecek.
Alican ULUDAĞ - CUMHURİYET
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×