Okula alınmayan otizmli çocuğun annesi AİHM önüne çadır kuracak

İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı önünde, Otizm Dernekleri Federasyonu (ODFED) üyelerinin katılımıyla davaya ilgi çekmek için basın açıklaması yapıldı.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Otizmli olduğu için üç yıl önce özel bir okulun anaokuluna alınmayan Ozan Sanslısoy’un ailesi, okul yöneticileri hakkında “ayrımcılık” davası açılması için suç duyurusunda bulunmuştu.
Ancak “kovuşturmaya gerek yok” kararı üzerine, aile AİHM’e başvurdu. Türkiye’de “Eğitim Hakkı”, “Etkili Başvuru” ve “Adil Yargılanma Hakkı”nın ihlal edildiği gerekçesi ile başvurduğu davayı mahkeme bir buçuk sene sonra kabul etti.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı, AİHM’e gönderdiği 17 sayfalık savunma dilekçesinde, “Ozan ayrımcılığa uğramamıştı. Türkiye’de otizmli çocuklar için çok iyi bir mevzuat vardı ve Türkiye’de özel okulların kaynaştırma öğrencilerini alma zorunluluğu tartışmalı bir konu” dedi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Anne Sedef Erken, bu açıklamanın otizimli çocukların eğitim haklarının ihlalinde, devletin de ihmali olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Bu dava, Türkiye’de bir çocuk adına açılan ilk eğitimde ayrımcılık davası.

Erken, ilköğretimde okuyan otizmli çocuk sayısının 700 ile başladığını ve üniversitede bu sayının yediye kadar düştüğünü  belirterek çocukların okula alınmaması, Otistik Çocuklar Eğitim Merkez’ne (OÇEM) yönlendirilmesi ya da alındığı okulda iyi eğitim alamamasının çok büyük sıkıntı olduğunu belirtti.

Erken, bu davanın tüm otizmli çocukların eğitim hakları adına bir emsal teşkil edeceğini belirterek, sırf Türkiye’de değil, Avrupa kamuoyunda da çocukların eğitim haklarının sorunlu olduğunu duyurmak istediğini söyledi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
İmza kampanyası başladı
Otizm Dernekleri Federasyonu Başkanı Şua Eriç, yaptığı çağrıda, çocuğunun haklarının engellediğini düşünen ailelerin onlara başvurabileceklerini söyledi.

Sosyal medyada #OtizimİcinAIHMe etiketiyle başlayan kampanyaya birçok yerden destek veriliyor. change.org üzerinden de imza kampanyası devam ediyor. 

Kampanyaya destek olmak için tıklayınız

Bianet, Sendika.Org 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×