Polis daha da acıtacak! Artık Metal Copla öleceğiz

Beş bin polisin taşıyacağı teleskopik (metal) copların nasıl kullanılacağına dair kriterler belirlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bütün il emniyetlerine gönderilen yazıda, “Teleskopik cop ile kişinin sadece kol ve bacaklarının kas gruplarına, direncini kırmaya yetecek ölçüde müdahale edilecek. Teleskopik copu kullanırken kişinin vücudunun eklem yerlerine, hayati önem taşıyan bölgelerine ve kafasına vurulmamasına dikkat edilecek” dendi.

Ayrıca teleskopik cop kullanacak polislere yönelik “temel eğitim ve geliştirme eğitimleri” verilecek. Eğitim programında insan hakları ve öfke kontrolü konuları zorunlu olacak. Teleskopik copların kapalı uzunluğu 20 cm, açıldığında ise 50 cm oluyor. Kursa katılarak sertifika alan polislere zimmet karşılığı teleskopik copları verilecek. Uyarıya göre polisler, kişilerin hayati önem taşıyan bölgeleri ile kafalarına bu copla vuramayacak.

SERTİFİKALI POLİSE VERİLECEK
“Teleskopik cop, taşınması kolay ve kemere takılabilen, açılır kapanır, açılma esnasında çıkardığı ses nedeniyle caydırıcılık özelliği taşıyan ve AB ülkelerinde yaygın olarak kullanılan modern bir müdahale aracıdır” denen uyarı yazısında şu ifadeler var: “Teleskopik cop teçhizat kemerine takılı vaziyette bulundurulacak. Sadece sertifikalı personel tarafından eğitimlerde gösterilen şekil ve usullere uygun olarak kullanılacak. Eğitimlerini başarı ile tamamlayan personele sertifika verilecek. Eğitim programında insan hakları ve öfke kontrolü zorunlu olacak.”
Dilek Gedik - TARAF

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×