Sarayı durduran yargıçlara sürgün... Dikta bu işte!
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın doğa katliamı yaparak, yargıya meydan okuyup kararları uygulamayarak yaptırdığı saraya ilişkin imar planının yürütmesini durduran Ankara 5. İdare Mahkemesi dağıtılarak üyeleri sürgün edildi, cezalandırıldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, şimdi sarayın ısmarlama karar çıkartılarak kaçak olmaktan kurtarılacağını söyledi. Karakuş, sarayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını açıkladı.
Sözcü’nün haberine göre, kararın altında imzası olan Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Ali Çatal, tenzil-i rütbe edilerek Ankara Bölge İdare Mahkemesi Üyeliği’ne atandı. Mahkemesi üyelerinden Ziya Öcal, yine tenzil-i rütbe edilerek Danıştay Tetkik Hakimliği’ne gönderildi. Üye İrfan Ceren ise Yozgat’a atanarak sürgüne yollandı.

“YARGIDA HESAP VERECEKLER, BUGÜN DEĞİLSE YARIN”
Mimarlar Odası, Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) Kaç-Ak Saray’ın yapılmasını engelleyen 1/10.000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar planının yürütmesini durduran söz konusu yargıçların sürgün edilmesine yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. 
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Atatürk Orman Çiftliği’nin talanına yönelik meslek odaları ile açtığımız davada yürütmeyi durdurma kararı veren yargı mensuplarının, yerlerinin değiştirilerek sürgün edilmesi, dava süreçlerinin manipüle edildiğini ortaya çıkartmıştır. Bu saatten sonra Kaçak Saray ile ilgili ısmarlama karar çıkartarak mı yasallaştırmayı düşünüyorlar?

“Atatürk Orman Çiftliği’nde 3 bin ağaç kesilerek, 1.derece doğal sit alanında, hukuk kararlarına meydan okunarak yapılan kaçak saray ne yapılırsa yapılsın, meşru değildir. Kamuoyu vicdanı, hukuksuzluğu tescil etmiştir. Bu durum bu yapının ne kadar kaçak olduğunu bir kez daha ortaya çıkartmıştır. Adalet herkese lazım, kişilerin isteklerine göre belirlenemez.”

AOÇ’ye yönelik talanın ve Kara Saray’ın AİHM’e taşınacağını açıklayan Karakuş, “Bu sürecin herhangi bir aşamasında sorumluluğu olan, Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere, kurul kararlarına imza atan koruma kurulu üyelerinden, yasadışı ruhsata iskana imza atan teknik elemanlara, yürütmeyi durdurma kararlarını uygulamayanlara, bunlara işlem yapmayan müfettişlere, yasadışı ihale açarak inşaatı sürdürenlere kadar talanın parçası olan herkesin yargı önünde hesap verecekleri günler olacak, bugün değilse, yarın” dedi.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×