Taksim’de Kobanê eylemine polis saldırısı
 İstanbul Kobanê Dayanışması’nın çağrısıyla, IŞİD’in Türkiye tarafından Kobanê’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için Taksim Tünel’de biraraya gelerek Galatasaray Lisesi’ne yürümek üzere toplanan kitleye polis saldırdı.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Yürüyüş için toplanmanın başlamasının ardından polis İstiklal Caddesi üzerinde TOMA’larla barikat kurdu. “Bijî berxwedana Kobanê”, “Bijî berxwedana Kobanê”, “Kobanê halkı yalnız değildir” sloganları ile yürüyüşe geçen kitleye polis biber gazı ve coplarla saldırdı.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Polisin saldırısı sonucunda çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alınırken, DBP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül de müdahale sırasında polisler tarafından darp edildi.

Kobanê Dayanışması üyeleri, polis saldırısının ardından Tünel Meydanı'nda açıklama yaptı. Burada konuşan KESK Dönem Sözcüsü Hıdır Doğan, Kobanê direnişinin insanlık direnişi olduğuna işaret ederek, "Kobanê'de 78 gündür IŞİD çeteleri ve onun destekçisi AKP Hükümetine karşı direniş sürüyor. Biz de onların bu direnişte yalnız olmadığını ifade etmek için buradayız" dedi. Polis şiddetini kınayan Doğan, "Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin IŞİD destekçisi olduklarını bir kez daha gördük" diye konuştu.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
IŞİD çetelerinin AKP Hükümeti ve Türk Ordusu desteğiyle Kobanê'yi kuşatmak istediğini ancak bu saldırıların YPG ve YPJ savaşçıları tarafından boşa çıkarıldığını söyleyen HDP İstanbul İl Eş Başkanı Şamil Altan ise, "16 şehit var. Bunu bile kınayamıyoruz. Çünkü bu devletin başında IŞİD sempatizanı insanlar var" ifadelerini kullandı. Ardından konuşan DBP İl Eş Başkanı Emrullah Bingül ise polis saldırısını kınayarak, "Şunu iyi bilin ki, bundan sonra kendimizi bu saldırılara karşı koruyacağız ve cevap vereceğiz, bunun sonuçlarına katlanacaklar" dedi. 

HDP ve Kobanê Dayanışması üyeleri, açıklamanın ardından gözaltına alınan 7 kişinin serbest bırakılması için oturma eylemi başlattı. Gözaltına alınanlardan 5'i serbest bırakılırken, darp edilen iki kişinin ise savcılığa çıkarılacakları öğrenildi. Bir polisin parmağının kırıldığı müdahalede iki kadın da yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı. 
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Saldırının ardından gözaltına alınanların serbest bırakılması için Tünel Meydanı’nda oturma eylemi başladı.Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×