Türkiye’den Kobani’ye bombalı araç saldırısı
 Bölgede bulunan Sendika.org enmuhabiri Murat Bay’ın edindiği bilgilere göre, YPG yetkilileri yaralıların olduğunu iddia etti. Ayrıca, patlayan aracın sivil ya da TSK’ya ait zırhlı araç olduğu yönünde iddialar da mevcut. Saldırının ardından Mürşitpınar Sınır Kapısı’na çok yakın bir noktada bulunan Türkiye tarafındaki Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO)’ne ait tahıl silosunun etrafında mevzilenen çetelerin Kobanê’ye yönelik saldırı başlattığı bildirildi. Kentin doğu, batı ve güney cephelerinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor
Fotoğraf: Dicle Haber Ajansı

Fotoğraf: Dicle Haber Ajansı

12.03 Murat Bay, YPG savaşçılarıyla görüştüğünü ve kapının çevresinin IŞİD çetelerinden kurtarıldığını aktardı. Ayrıca, savaşçıların sabahki intihar saldırısını gerçekleştiren aracın askeri tip olduğunda hem fikir olduğunu belirtti. Savaşçıların özellikle, Türk askerinin kontrolünden geçmeden o aracın o bölgeye geçmesinin imkansız olduğunu vurguladıklarını söyledi. Çatışma devam ediyor.

11.53 Patlamanın gerçekleştiği bölgeye giden Murat Bay’ın edindiği bilgiler şöyle:

“Mahser köyündeyim. Kobanê’de atılan top atışlarının dumanları yükseliyor. Buraya geldiğimde 2 YPG savaşçısıyla telefonda görüştüm. YPG’lilerden biri yaralıydı. İkisi de patlama sırasında kapı civarındaymış. İlk konuştuğum YPG savaşçısı intihar eyleminin askeri bir araçla yapıldığını tekrar doğruladı. İkinci konuştuğum YPG’li aracın Hammer tipi bir araç olduğunu, TSK’nın kullandığı akrep tipi araçlara benzediğini belirtti. Patlamanın gerçekleştiği bölgede 3 askeri nokta var. Basın mensupları da dahil hiçbir sivilin bu bölgeye geçişine izin verilmiyor.

Edindiğim bilgilere göre, daha önceden askeri bir nokta olarak kullanılan buğday deposunda yerleşmiş bulunan 50 IŞİD çetecisi, bomba saldırısının ardından YPG’yle çatışmaya girdi. YPG’nin karşılık vermesi üzerine IŞİD çetecileri, Suruç’un Atmanek Köyü’ne kaçtı. Bu köye yerleşen IŞİD, Kobanê’ye saldırıyor. Oysa bu noktalar TSK’nın denetiminde ve sivillere kapalı. Çatışma saatlerce buradan Kobanê’yle devam etti. 

50 IŞİD’linin saldırısına YPG’nin karşılık vermesi üzerine Türk askeri YPG savaşçılarına çatışmaya son vermesi, aksi takdirde ateş edeceklerini söyleyerek uyarıda bulundu. 

Konuştuğum YPG savaşçısı, Türk askerinin gözleri önünde IŞİD’in saldırdığını ve askerin onları bölgeden çıkarmadığını söyledi. Ayrıca çatışma sırasında 3 YPG savaşçısının hayatını kaybettiğini belirtti. Ancak çatışma devam ettiği için enkaz altından savaşçıların bedenlerine ulaşamadıklarını, kapı civarında da yaralıların olduğunu söyledi. 

Suruç’un kent merkezinden çatışmanın şiddetlendiğini duyan halk, Mahser Köyü’ne geliyor. Sınırda toplanmalar başladı. Yakınları savaşan kişilerin söylemlerine göre ağır yaralılar var. Ancak yaralılar asker izin vermediği için Türkiye tarafına geçirilemiyor.

Atmanek’ten Mahser’e şu anda 4 TSK tankı geliyor. Burada bulunan yurttaşların iddiasına göre, bu tanklar saldırıya yardım etmiş.”

11.30 Özgür Gündem: Türkiye’nin IŞİD çetelerine bıraktığı Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın kontrolünü sağlayan YPG, hemen ardından Kobanê hastanesini çetelerden kurtardı.

10.58 DİHA’nın haberine göre, Mürşitpınar Sınır Kapısı’na yönelik IŞİD çetelerinin Türkiye topraklarından başlattığı saldırının ardından çatışmalar sürüyor. “Güvenlik” gerekçesiyle TSK tarafından boşaltılan Serxet ve Küçük Etmanek köylerinde çetelerin kapıya saldırmaları dikkat çekerken YPG kaynakları kapının denetiminin kendilerinde olduğunu duyurdu. Kentte doğu, güney, batı ve sınır kapısında 4 cephede çatışmalar sürüyor.

10.50 Hayat TV muhabiri ve Evrensel gazetesi çalışanı Meltem Akyol kişisel Twitter hesabından:

 18 yaralı var.. Yaralıların hepsi alındı.. HDP Milletvekili İbrahim Ayhan ile görüştüm.. Bekleyişleri sürüyor.. Biz de Mehser’deyiz..

10.25 DİHA’nın haberine göre, HDP Milletvekili İbrahim Ayhan’la görüşen Urfa Valisi İzzettin Küçük, IŞİD çetelerinin Türkiye topraklarında olduğunu ve Kobanê’ye saldırdığını kabul etti. Ayhan, IŞİD çetelerinin Türkiye Mürşitpınar Sınırı’ndan Kobanê’ye saldırdığını teyit ettiklerini belirtti.

10.24 İMC TV muhabiri Barzan İso, kişisel Twitter hesabından TSK’den YPG’ye ‘Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan size ateş edenler biz değiliz’ mesajı verildiğini söyledi. İso, İMC TV canlı yayınında ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“IŞİD, Kobanê’ye 4 koldan saldırıyor. Dün gece şiddetli çatışmalar yaşandı. Patlamadan sonra 2 araç daha patladı. İkisi de güney tarafındaydı. IŞİD özellikle güney tarafından saldırmak istiyor. Çatışmalar sırasında tanklardan biri YPG tarafından imha edildi. Koalisyon uçakları da bir tankı bombaladı. YPG, Kobanê’nin en büyük hastanesinin kontrolünü ele aldı. Güney mahallelerinde ilerleme kaydetti. Ancak YPG tarafından resmi bir açıklama henüz yapılmadı.” 

kobane-sinir-harita

Türkiye tarafından geçerek Kobanê’ye bombalı araç saldırısı düzenleyen IŞİD çetelerinin, saldırı sonrası yine Türkiye tarafındaki TMO tahıl silosu yakınında mevzilendiği ve YPG güçlerine ateş açtığı belirtildi. (Haritanın büyük halini görmek için resmin üzerine tıklayın!)

İMC, DİHA, Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×