Tutsaklara yayın yasağı tanınmıyor! Sansür ve tecrite karşı tutsaklara yayın gönderildi
Devrimci ve sol basın (Atılım, Barikat, Demokratik Modernite, Halkın Günlüğü, Kaldıraç, Kızıl Bayrak, Meydan, Mücadele Birliği, Özgür Gelecek, Özgür Halk, Proleter Devrimci Duruş, Siyaset, Türkiye Gerçeği, Yarın)tutsaklara yayınlarını göndermek için eylem gerçekleştirdi.

Bugün saat 13.30'da Galatasaray Meydanı'nda toplanan devrimci ve sol basın çalışanları, yasağa karşı mücadeleyi sürdüreceklerini yinelediler. Kızıl Bayrak muhabiri Mehmet Ali Karabulut eylemin açılışında yaptığı konuşmada engeli tanımayacaklarını ve meşru hak olan yayınların düzenli gönderilmesine devam edeceklerini belirtti. “Tutsaklara tecrit, yayınlara sansür!” ozalitinin açıldığı eylemde “Tecriti, sansürü dayanışma kıracak!”, “Özgür basın engellenemez!”, “İçerde dışarda hücreleri parçala!” sloganları atıldı. “Okumak-yazmak-slogan atmak yasaklanamaz!”, “Okumak devrimci bir eylemdir!”, “Tecrit işkencedir!” dövizleri ve eylemi örgütleyen yayınlar tutuldu.

Eylemde basın açıklamasını Atılım gazetesinden Semiha Şahin okudu. Şahin, “AKP hükümeti, Gezi sürecinin etkileri, yolsuzluk protestoları ve Kobanê destek eylemlerini gerekçe göstererek, yeni bir güvenlik paketiyle toplumsal muhalefeti sindirme girişimi içinde” diyerek son düzenlemelere dikkat çekti. 
“Yasak hukuksuzluktan, keyfilikten başka ne olabilir?”
Bunun ilk adımı olarak, herhangi bir yasal dayanağı olmadan emir düzeyinde bir yazıyla hapishanelerde devreye sokulduğunu belirten Şahin, şu noktayı vurguladı: “Yayınlara ilişkin Adalet Bakanlığı'nın kendi mahkemelerince verilen herhangi bir yasaklama, toplatma vb. kararı olmadan ve aynı zamanda hapishanelerde önce ‘Okuma Kurulu’na giden yayınların yeniden bir denetime tabi tutulmasına rağmen, sadece ücretli veya ücretsiz olmasına bakılarak verilen yasak, hukuksuzluktan, keyfilikten başka ne olabilir?”

Siyasi tutsakların haber alma, okuma ve yazılarını yayınlama haklarının engellendiğine değinen Şahin, ailelerin ve ziyaretçilerin, “örgütsel bağ sağlayan” kişiler olarak tanımlandığının altını çizdi. 
Sansür ve tecriti kırmaya çağrı
Şahin açıklamayı şu çağrıyla bitirdi: “Buna izin vermeyeceğiz. Aşağıda adı bulunan yazılı basın kurumları olarak, bu tecrit ve sansüre karşı mücadeleyi büyüteceğiz. Yayınlarımızı tutsaklara kesintisiz bir biçimde yollayarak yasağa direneceğiz. Herkesin, baskısını yaptığı veya okuduğu dergi, fanzin vb. yayını tutsaklara postalamaya, tecride karşı başlattığımız dayanışma direnişine omuz vermesini istiyoruz.

Tüm basın yayın kuruluşlarını, gençleri, kadınları, işçileri ve ezilen halkları, özgürlüğe, dayanışmaya inanan herkesi, mücadelemize ortak olmaya, bu sansür ve tecridi kırmaya çağırıyoruz.

Açıklama sloganlara bitirilirken hep birlikte tutsaklara yayınları göndermek için postaneye geçildi. Eylem tutsaklara yayınların gönderilmesiyle son buldu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×