Vahdettin Köşkü’ndeki cinayette soru işareti
Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) Kara Saray’ı yaptırırken doğa cinayeti işleyen, mahkemelere meydan okuyarak uygulamayan, bu yolla anayasa suçu işleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın el koyduğu Vahdettin Köşkü’nde yaptırdığı tarih ve doğa cinayetinin yasal olmadığı kuşkusu ortaya çıktı. Kültür ve Turizm eski Bakanı Günay, köşk restore edilirken ve doğa katliamı yapılırken farklı bir projenin uygulandığından kuşkulandığını söyledi.
Zaman’dan Mustafa Gürlek’in haberine göre; 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının ardından AKP'den istifa eden eski Günay, Vahdettin Köşkü'yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Günay, 2011 yılında köşkün statüsü, 
“koruya katılacak alan”dan“resmi alan”a dönüştürüldüğünde Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu üyesiydi. Kurul, Başbakan'ın başkanlığında Milli Savunma, Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Orman ve Su İşleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlarından oluşuyor. Günay, kurul üyesi olduğu dönemde köşkün mevcut halinin korunması şartıyla “resmi alan” statüsüne aldıklarını anlattı. Herhangi bir ağaç kesimi veya peyzajının tamamen değişimi ile ilgili bir önerinin olduğunu hatırlamadığını ifade etti. Köşkün Vakıflar'dan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmesinden sonra koruyu ve içerisindeki binaları gezdiğini anlatan Günay, daha önce yapılan restorasyonların çok kötü durumda olduğunu, bu nedenle yeni bir restorasyona ihtiyaç duyulduğunu aktardı.
Yapının daha sonra Başbakanlık tarafından kullanılmak istenmesi üzerine perde arkasında köşk ile ilgili bir imari projenin yapıldığını öğrendiğini kaydeden Günay, şöyle konuştu: “Fakat resmiyette gözükmeyen bir çalışmaydı. Bu yapılan imar çalışması Bilim Koruma Kurulu tarafından uygun görülmüş. Bakanlığa ulaşan imar projesinde bir ağaç kesimi veya ciddi anlamda uydu fotoğraflarına yansıdığı gibi bir peyzaj değişimi söz konusu değildi. 2011'in Ağustos'undan itibaren çevre ile ilgili konular, doğal varlıkların korunması Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verilmişti. Bundan sonraki işlemlerde söz konusu değişiklikler bizim sorumluluğumuzdan çıkmıştı. Köşkteki ağaçların kesimleri veya yol güzergâhında değişiklik yapılırken gerekli inceleme veya izinlerin alınıp alınmadığını bilmiyoruz. Köşkün çevresinde yapılan değişikliklerin muhatabı Çevre ve Şehircilik Bakanı'dır. Köşk ile ilgili 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na gelen imar projesinin dışında değişiklikler yapılmış olabilir. Başbakanlık tarafından takip edildiği için kimse projede yapılan değişiklikleri araştırmamış veya dikkate almamıştır. Kurul bu konu ile ilgili gerekli inceleme yapmamıştır. Tahmin ediyorum ki diledikleri gibi inşaat yapmışlardır. Bu projenin başlamasından bir yıl sonra 2013 yılında bakanlıktan ayrıldığım için gidip de denetleme fırsatım olmadı.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×